Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Navantia wspiera eksploatację amerykańskich niszczycieli

USS Roosevelt zawija do bazy morskiej Rota. Koncern Navantia ma realizować usługę wsparcia eksploatacji czterech niszczycieli typu Arleigh Burke, które stacjonują w hiszpańskiej bazie. Fot. US Navy

23 stycznia hiszpańska spółka stoczniowa Navantia poinformował o podpisaniu nowej umowy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych, która dotyczy wsparcia eksploatacji niszczycieli typu Arleigh Burke stacjonujących w bazie morskiej Rota w Hiszpanii.
Nowa umowa, będąca kontynuacją współpracy zapoczątkowanej w 2013 r., obowiązuje do stycznia 2028 r. i ma maksymalną wartość 822 mln EUR. Rocznie umożliwi utrzymanie około 1000 miejsc pracy i w tym okresie może generować usługi serwisowe na poziomie 150 tys. roboczogodzin.

Na mocy porozumienia państw NATO z 2012 r. Stany Zjednoczone Ameryki zobowiązały się na rozbudowę parasola ochronnego dla europejskich członków Sojuszu. Jego podstawowymi elementami mają być dwie bazy Aegis Ashore (w Rumunii i Polsce) oraz właśnie niszczyciele typu Arleigh Burke dostosowane do zwalczania celów balistycznych. Europejską bazą dla okrętów jest Rota, skąd wykonują rutynowe kilkutygodniowe patrole na wodach europejskich (m.in. z tego powodu gościł w Gdyni w listopadzie USS Ross).W drugiej połowie ubiegłego roku Amerykanie rozpoczęli rotację okrętów - USS Carney (DDG 64) został zastąpiony przez USS Roosevelt (DDG 80). Jest to pierwszy przedstawiciel typu Flight IIA, który trafił do Hiszpanii. Pozostała trójka (USS Porter, USS Donald Cook i USS Ross) ma powrócić do Stanów Zjednoczonych do końca 2021 r. Wymiana jednostek spowoduje także przebazowanie do Hiszpanii jednej z eskadr śmigłowców MH-60R Seahawk, co jest związane z faktem, że trzy z czterech okrętów będą należały do wersji Flight IIA dysponującej dwoma hangarami do wiropłatów każdy.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Navantia wspiera eksploatację amerykańskich niszczycieli”

  1. Te niszczyciele dzięki zdolnością antyrakietowym mają ogromną wartość bojową, jedna z opcji AEGIS, do tego Tomahawki, dwa hangary to podwójne zdolności ZOP.

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc