Zaloguj

Navantia rozpoczęła budowę drugiego zaopatrzeniowca dla RAN

4 kwietnia zakładach koncernu Navantia w Fene odbyła się uroczystość uruchomienia procesu cięcia blach przeznaczonych do budowy drugiego okrętu zaopatrzeniowego dla Royal Australian Navy.

Navantia zdobyła kontrakt na budowę pary jednostek tej klasy w maju 2016 roku, kiedy podpisano umowę na kwotę 640 mln dolarów. Oba okręty bazują na hiszpańskim Cantabria i zostaną zbudowane w Hiszpanii – był to trzeci sukces hiszpańskiego koncernu stoczniowego na Antypodach. Wcześniej Navantia realizowała zlecenie na budowę pary wielozadaniowych okrętów desantowych typu Canberra, a także stanowiła część konsorcjum, które realizuje program budowy trzech niszczycieli rakietowych typu Hobart. W przetargu Hiszpanie pokonali Koreańczyków ze stoczni DSME, którzy oferowali wariant zaopatrzeniowca typu Tide.

Para zaopatrzeniowców ma zastąpić w linii tankowiec HMAS Sirius oraz okręt zaopatrzeniowy HMAS Success. Pierwszy z nich został zakupiony na rynku cywilnym i poddany modyfikacjom do pełnienia roli wojskowej, natomiast drugi został zbudowany w pierwszej połowie lat 80. XX wieku na licencji francuskiej i należy do typu Durance.

(ŁP) Foto: MARCOM
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc