Zaloguj

NATO modernizuje swoje E-3 Sentry

27 listopada w bazie lotniczej Melsbroek odbyła się uroczystość podpisania kontraktu pomiędzy koncernem Boeing oraz NATO dotyczącego modernizacji floty samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-3 Sentry, które są eksploatowane przez wspólną jednostkę sojuszu.

Umowa ma wartość 1 mld dolarów i ma pozwolić na utrzymanie maszyn w eksploatacji do 2035 roku. Modernizacja obejmie m.in. montaż nowych systemów łączności, które pozwolą na operacje w środowisku sieciocentrycznym, a także utrzymanie płatowców w sprawności technicznej. Powyższy czas ma pozwolić na wypracowanie rozwiązań dotyczących przyszłości – m.in. prowadzone są analizy dotyczące wspólnego zakupu nowych samolotów tej klasy, przede wszystkim Boeing E-7 Wedgetail.

NATO zakupiło na własne potrzeby osiemnaście samolotów Boeing E-3 Sentry. Spośród nich jeden został wycofany z eksploatacji w połowie 2015 roku – dzięki temu uzyskano pakiet części zamiennych pozwalających na techniczne wsparcie pozostałych. Wcześniej (w lipcu 1996 roku), w wyniku wypadku, utracono inny egzemplarz. Pozostała szesnastka pełni zadania na rzecz NATO.

Obecnie jest to jedna z kilku wielonarodowych jednostek lotniczych NATO. W ciągu ostatnich lat sformowano także eskadrę wyposażoną w ciężkie samoloty transportowe Boeing C-17 Globemaster III, a obecnie budowana jest także międzynarodowa jednostka, która otrzyma wielozadaniowe samoloty tankowania powietrznego Airbus A330MRTT.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc