Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Następca Bradleya ‒ wybór między ofertami GDLS i American Rheinmetall Vehicles

W programie następcy bwp M2 i bwr M3 US Army wskazała dwie oferty ‒ firmy General Dynamics Land Systems (na grafice) i amerykańskiego oddziału niemieckiego koncernu Rheinmetall AG. Fot. GDLS

26 czerwca Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych ogłosiły, że w ramach programu pozyskania nowego bojowego wozu piechoty  następcy M2 Bradley  do kolejnego etapu postępowania przeszły oferty firm General Dynamics Land Systems i American Rheinmetall Vehicles.

Przy okazji podano, że oznaczenie wozu ‒ na razie z przedrostkiem „X” od „eXperimental” ‒ to XM30 Mechanized Infantry Combat Vehicle (pol. wóz bojowy piechoty zmechanizowanej), zamiast dotychczas obowiązującego OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle, pol. opcjonalnie załogowy wóz bojowy, a jeszcze wcześniej Next Generation Combat Vehicle). Spośród pięciu konkurujących zespołów US Army wskazała dwa, które będą uczestniczyć w kolejnym etapie prac: American Rheinmetal Vehicles wraz z Team Lynx i General Dynamics Land Systems. W lipcu 2021 r. US Army przyznała pięć kontraktów fazy nr 2 (concept design – projektów wstępnych), które zawarto z następującymi firmami: General Dynamics Land Systems, Oshkosh Defense, BAE Systems, Rheinmetall i Point Blank Enterprises.

Zwycięskie podmioty na przestrzeni kolejnych dwóch lat mają opracować szczegółowe projekty pojazdów nowej generacji bazując na już uzyskane doświadczenie (w postaci istniejących pojazdów demonstracyjnych, cyfrowych prototypów itd.). Wartość obydwu umów sięga 1,6 mld USD. Po zakończeniu tej fazy, w pierwszym kwartale roku podatkowego 2025, obydwie firmy otrzymają kontrakty dotyczące budowy serii prototypów, po co najmniej siedem pojazdów każdego typu z opcją na budowę czterech kolejnych. Pierwotnie zakładano, że w fazie opracowania projektów docelowych bwp wskazane zostaną trzy firmy, lecz z powodu oszczędności zrezygnowano z trzeciego oferenta. Równocześnie wybór dwóch podmiotów ma zapewniać wystarczająco dobre warunki do zaistenienia zdrowej konkurencji, umożliwiającej US Army pozyskanie wystarczająco dobrego pojazdu na jak najlepszych warunkach. Tak dla General Dynamics Land Systems, jak i dla amerykańskiego oddziału Rheinmetall AG (w obydwu przypadkach w praktyce mowa o szerszych zespołach) gra jest warta świeczki, bowiem wartość fazy produkcyjnej programu XM30 szacowana jest na 45 mld USD. Po zbudowaniu i testach prototypów zwycięzca zostanie wyłoniony w roku podatkowym 2027, zaś wejście do służby następcy pojazdów bojowych rodziny Bradley (bwp M2 i bwr M3) planowane jest na rok podatkowy 2029.

Obydwa pojazdy, choć wywodzą się z już produkowanych wozów (GDELS ASCOD i Rheinmetall Lynx KF41) będą znacząco się od nich różnić. Na grafice amerykańska wersja niemieckiego Lynxa. Rys. Rheinmetall

Oferta GDLS bazuje na bojowym wozie piechoty Griffin, wywodzącym się z europejskiego ASCOD-a i „spokrewniona” jest z czołgiem lekkim M10 Booker. Oferta Rheinmetalla dotyczy z kolei bojowego wozu piechoty American Lynx, wywodzącego się z bwp Lynx KF41 (kupionego przez Węgry i oferowanego kilku innym państwom, w tym Australii). W obydwu przypadkach wymagania stawiane przez US Army, obejmujące m.in. redukcję załogi do zaledwie dwóch osób czy wyjątkowo zaawansowaną wetronikę, spowodowały, że amerykańskie wersje pojazdów różnią się znacznie od tych już produkowanych.

Dziwić może odpadnięcie oferty BAE Systems, producenta pojazdów rodziny Bradley. Oddziały tego międzynarodowego koncernu rozwijają pojazdy tej klasy na rynki zagraniczne (szwedzki CV90 z BAE Systems Hägglunds zdobywa nawet nowe ‒ Czechy i Słowację) oraz na rynek krajowy (na bazie Bradleya skonstruowano kilka pojazdów oferowanych US Army, w tym już produkowanego seryjnie następcę transportera M113 ‒ AMPV, którego promocja w Europie rozpocznie się w bieżącym roku).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc