Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

NASAMS „w akcji” na Ukrainie

Miejsce upadku AMRAAM-a w Kijowie 23 listopada i fragment pocisku (z prawej). Fot. t.me/boris_rozhin, t.me/OstashkoNews

23 listopada, podczas rosyjskich ataków lotniczo-rakietowych na cele w Kijowie, doszło do poważnego uszkodzenia jednego z budynków mieszkalnych pociskami rakietowymi. Według oficjalnych czynników ukraińskich, budynek miał być ostrzelany rosyjskimi pociskami rakietowymi. Ale wówczas lokalni mieszkańcy zaczęli w mediach społecznościowych publikować zdjęcia fragmentów tych „rosyjskich” rakiet.

Nie są w pełni jasne okoliczności całego zdarzenia, m.in. iloma pociskami został trafiony feralny budynek mieszkalny. Według wówczas podawanych na gorąco informacji, w budynek miał uderzyć jeden pocisk rakietowy – trudno ocenić rozmiary zniszczeń. Na pewno część budynku stanęło w ogniu, zdjęcia pokazują rozległe uszkodzenia elewacji. Tego dnia identyczny przypadek miał miejsce w Wyszhorodzie (mieście satelickim na północnych przedmieściach Kijowa). Tam jednak w budynek mieszkalny uderzyła, mająca usterkę, rakieta przeciwlotnicza najwyraźniej jeszcze sowieckiej produkcji – systemu S-300PT/PS lub 9K37M1 Buk-M1. 23 listopada podawano, że w obydwu tych zdarzeniach zginęło sześć osób. Kolejne zostały ranne.

W przypadku domu mieszkalnego w Kijowie lokalni mieszkańcy zamieścili w mediach społecznościowych zdjęcia fragmentów pocisku, który uderzył w ich dom. Okazało się, że pocisk miał napisy eksploatacyjne w języku angielskim. Na dodatek napis był bardzo charakterystyczny – LIFT (HERE), czyli podnosić [trzymając] tutaj. Takie napisy są na kadłubach pocisków rakietowych „powietrze–powietrze” Raytheon AIM-120 AMRAAM, stosowanych także jako pocisk „ziemia–powietrze” w rakietowym systemie przeciwlotniczym NASAMS, produkowanym przez Raytheon Technologies i norweskiego Kongsberga.

Szkolny imitator CATM-120C, wystawiony przez DG RSZ na MSPO 2019… Fot. Adam M. Maciejewski

Według oficjalnych komunikatów Pentagonu, dotąd (stan na pierwszą połowę listopada) Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie jedną baterię systemu NASAMS z ośmiu zapowiadanych. Ich produkcję Pentagon zakontraktował ze spółką Raytheon Integrated Defense Systems z Tewksbury dopiero 30 listopada za kwotę 1,216 mld USD. Jak widać, skierowano ją do obrony Kijowa, zapewne ze względu na pewien potencjał NASAMS-a w zwalczaniu pocisków manewrujących. Dodatkowo Niderlandy i Wielka Brytania dostarczyły zapasy pocisków AIM-120. Są to pociski znacznie młodsze od tych, którymi dotąd strzelały ukraińskie systemy 9K37M1 Buk-M1 i S-300PT/PS – pociski tych systemów wyprodukowano jeszcze w latach 80. w ZSRS (a nie w Rosji).

…i zbliżenie na część, z której pochodzi odłamek z Kijowa. Fot. Adam M. Maciejewski

Usterki posowieckich ukraińskich przeciwlotniczych pocisków rakietowych nie raz były przyczyną przypadkowego ostrzelania budynków cywilnych. Za przykłady mogą posłużyć dwa najbardziej medialne zdarzenia – uderzenie pocisku 9M38M1 w wieżowiec w Kijowie 26 lutego czy ostatnia tragedia w polskim Przewodowie, na który spadł pocisk serii 5W55.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “NASAMS „w akcji” na Ukrainie”

  1. Nie wiem kto oceania zdjęcia przed publikacją ale podtoczenie lewo skos od napisu na zdjęciu z dłonią i fragmentem blachy z napisem LIFT wskazuje na całkowicie inny element niż sugerujecie. Nie trzeba tu być znawcą rakiet żeby po krótkim porównaniu stwierdzić że oprócz napisu nic nie łączy rakiety z tym fragmentem.

  2. Znawcą nie jestem ale na zdrowy chłopski rozum zdjęcie przedstawia szczątki rakiety bo całość zdeformowała sie podczas wybuchu lub pod wpływem tęperatury. Dlatego kształty mogą sie nie pokrywać

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc