Zaloguj

NASA zleciła budowę pierwszej w swoim rodzaju komercyjnej stacji kosmicznej

Nanoracks, Voyager Space i Lockheed Martin rozpoczynająwspółpracę w celu opracowania komercyjnej stacji kosmicznej. Fot. Lockheed Martin

Firma Nanoracks, we współpracy z Voyager Space i Lockheed Martin, otrzymała od NASA kontrakt o wartości 160 mln USD na zaprojektowanie komercyjnej stacji kosmicznej Starlab w ramach programu Low-Earth Orbit (LEO) Development.

Starlab umożliwi NASA pobudzenie i komercyjnego wykorzystania gospodarki kosmicznej oraz zapewnienie możliwości rozwoju w obszarze nauki i załogi, zanim Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) zostanie wycofana z eksploatacji.

Mimo że dzisiejsze wydarzenie jest ważnym milowym osiągnięciem dla Nanoracks i naszego zespołu Starlab, to jego wpływ wykracza daleko poza podpisanie tego kontraktu, powiedziała dr Amela Wilson, dyrektor generalny Nanoracks. Otrzymanie takiego wsparcia od NASA jest potwierdzeniem trwającej ponad dekadę ciężkiej pracy Nanoracks, która umożliwiła komercyjny dostęp do przestrzeni kosmicznej, dostarczając na ISS ponad 1300 komercyjnych ładunków z 30 różnych krajów. Ta nowa szansa otwiera daleko idące możliwości dla kluczowych badań i komercyjnych i działalności przemysłowych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani jako jedna z trzech firm do współpracy z NASA i nie możemy się doczekać, aby zaprezentować Starlab naszej globalnej bazie klientów komercyjnych.

Wstępna suma w wysokości 160 mln USD przyznana Nanoracks będzie przekazana do 2025 roku za pośrednictwem finansowanej umowy Space Act. To wstępne dofinansowanie zapewnione przez NASA zostanie uzupełnione o możliwość pierwokupu przez klientów oraz partnerstwa publiczno-prywatne. Starlab, będący w pełni własnością Nanoracks, ma osiągnąć początkową zdolność operacyjną w 2027 roku, co zapewni ciągłą obecność ludzką na niskiej orbicie okołoziemskiej, dzięki amerykańskiej technologii. NASA będzie miała możliwość zakupu usług związanych z obsługą członków załogi i ładunku na Starlabie poprzez oddzielne kontrakty usługowe z Nanoracks.

Nanoracks ma niezrównane doświadczenie komercyjne na ISS. W połączeniu z ekspertyzą inwestycyjną i doświadczeniem w integracji operacyjnej Voyager Space i wizją strategiczną oraz wiedzą inżynieryjną Lockheed Martin, zespół Starlab przedstawił imponujący program dla przyszłości komercjalizacji na orbicie okołoziemskiej.

Na podstawowe elementy stacji kosmicznej Starlab składają się: zaprojektowana i zbudowana przez Lockheed Martin duża nadmuchiwana przestrzeń siedliskowa (habitat), metalowy węzeł dokujący, element zasilający i napędowy, duże robotyczne ramię do obsługi ładunków i rozładunków oraz George Washington Carver (GWC) Science Park. Park Naukowy GWC to najnowocześniejszy system laboratoryjny, który zapewni wszechstronne możliwości badawcze, naukowe i produkcyjne. Starlab będzie w stanie nieprzerwanie gościć do czterech astronautów do prowadzenia kluczowych badań.

Starlab jest połączeniem bogatej wiedzy i historii działań w kierunku poznawania kosmosu, jakimi może poszczycić się Lockheed Martin, innowacyjnych rozwiązań Nanoracks i finansowej ekspertyzy Voyagera. Ten zespół jest przygotowany do pomocy NASA w realizacji jej misji rozszerzenia dostępu do niskiej orbity okołoziemskiej i umożliwienia komercyjnej transformacji gospodarki kosmicznej – powiedziała Lisa Callahan, wiceprezes i dyrektor generalny Commercial Civil Space w Lockheed Martin.

Nanoracks będzie liderem prac rozwojowych nad Starlab, wykorzystując ponad dziesięcioletnie doświadczenie jako pionier i światowy lider komercyjnej eksploatacji ISS. Voyager Space, większościowy udziałowiec Nanoracks, będzie kierował strategią i inwestycjami kapitałowymi, a Lockheed Martin, lider w opracowywaniu i operowaniu złożonymi technologiami kosmicznymi, będzie pełnił funkcję integratora technicznego nowej zaawansowanej stacji kosmicznej.

Wpływ Starlab na komercjalizację przestrzeni kosmicznej jest nie do przecenienia – powiedział Dylan Taylor, prezes i dyrektor generalny Voyager Space. Dzisiaj jesteśmy świadkami poważnej zmiany gospodarczej, w której obecność firm zajmujących się eksploracją kosmosu jest namacalna, są one dobrze skapitalizowane i zrównoważone komercyjnie. Eksploracja wszechświata wymaga zaangażowania wszystkich na naszej planecie, a my zapraszamy globalną społeczność do udziału w sukcesie Starlab.

Źródło: Lockheed Martin

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc