Zaloguj

Naprawa i modernizacja ZZKO Topaz

27 maja Grupa WB podpisała z 2. Regionalną Bazą Logistyczną z Warszawy umowę dotyczącą naprawy i modernizacji Zautomatyzowanych Zestawów Kierowania Ogniem TOPAZ 1. dywizjonu artylerii samobieżnej, wyposażonego w 152 mm haubicoarmaty samobieżne DANA, należącego do 5. Lubuskiego pułku artylerii z Sulechowa, wchodzącego w skład 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Jako termin zakończenia prac wskazano koniec listopada bieżącego roku. Przedmiotem umowy jest przede wszystkim modyfikacja terminali komputerowych w wozach dowodzenia i działach. Dzięki temu 5. Lpa będzie mógł korzystać z eksploatowanych w innych jednostkach wersji oprogramowania ZZKO TOPAZ. Wartość umowy to niespełna 4,1 mln PLN brutto.

ZZKO Topaz jest modułowym systemem kierowania ogniem opartym na platformie łączności FONET, produkowanym przez firmy należące do Grupy WB. Został opracowany w latach 90., a do jednostek Wojsk Rakietowych i Artylerii zaczął trafiać na początku obecnego wieku, początkowo do pododdziałów 122 mm haubic samobieżnych Goździk. Od tamtej pory system stale jest rozwijany i może służyć nie tylko do kierowania ogniem, ale też do wsparcia działań taktycznych na polu walki. Wymogi pracy w środowisku koalicyjnym pozwoliły na praktyczną walidację interoperacyjnych rozwiązań i protokołów systemu TOPAZ takich jak: MIP, NFFI, NVG, JCHAT, a także zobrazowania na podkładach map cyfrowych, zgodnego z standardami SZ RP i NATO.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: 5. Lubuski Pułk Artylerii
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc