Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Nadciąga FireHerc

16 lipca, w czasie pierwszego dnia wystawy w Farnborough, koncern Lockheed Martin zaprezentował koncepcję samolotu przeciwpożarowego LM-100J FireHerc, który ma stanowić kolejny element cywilnej linii rozwojowej LM-100J.

Koncepcja ukierunkowana jest na podmioty świadczące tego typu usługi bądź służby ratownicze na świecie. Obecnie do zadań przeciwpożarowych można wykorzystać samoloty rodziny C-130 Hercules wyposażone w specjalne moduły pozwalające na zrzut substancji gaśniczych przez boczne drzwi desantowe. W ramach nowej koncepcji możliwy byłby zrzut poprzez otwory podkadłubowe. Obecnie na świecie jest eksploatowanych kilkanaście samolotów C-130/L-100 Hercules, część z nich wkrótce będzie potrzebować wymiany ze względu na zużycie zmęczeniowe (niektóre z płatowców reprezentują wersję C-130A i zostały wyprodukowane pod koniec lat 50. XX wieku). Są one eksploatowane w czasie sezonów rozległych pożarów m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii czy Europie.

Dotychczas Lockheed Martin zdobył kontrakty bądź wstępne zobowiązania do zakupu 25 LM-100J przez klientów cywilnych na świecie. Maszyny mają zostać dostarczone w klasycznej konfiguracji transportowej. Obecnie producent kończy prace ukierunkowane na zdobycie certyfikatu FAA, który otworzy drogę do rozpoczęcia dostaw seryjnych, cywilnych, LM-100J. Według ostrożnych szacunków, sukcesem programu będzie zdobycie zamówień na około 75 samolotów na rynku cywilnym.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc