25 lipca ukraińskie media podały informacje o pracach, jakie prowadzi firma Majak-Perspektiwa, spółka zależna grupy Zawod Majak, nad nowymi typami broni przeciwpancernych, tym razem w artyleryjskich kalibrach 23 i 30 mm.
Firma dotychczas znana była z opracowania 14,5 mm wielkokalibrowego karabinu przeciwsprzętowego Night Predator. Tym razem pracuje nad broniami kalibru 23 mm i 30 mm. Według przedstawicieli spółki, mają służyć głównie do zwalczania pojazdów lekko opancerzonych, jak bwp BMP-1/2/3, czy transportery opancerzone rodziny BTR-70/80 itd. Armaty mają być wyposażone w nową, powiększoną wersję urządzenia, zwanego przez przedstawicieli producenta „lodówką balistyczną”. Jest to rodzaj hamulca wylotowego sprzęgniętego z tłumikiem, który znacząco redukuje nie tylko odrzut broni (w przyszłych broniach z pewnością bardzo duży), ale też sygnaturę termiczną i huk wytwarzany podczas wystrzału. Wystrzał z 14,5 mm Night Predatora ma być niesłyszalny już z odległości 700 m. Parametry nowych broni nie są jeszcze znane – wiadomo jedynie, że zasięg skuteczny odmiany 30-milimetrowej ma przekraczać 4 km. Ze względu na odrzut, strzelec ma zajmować pozycję obok broni, a nie opierać ją na ramieniu. Można założyć, że swym wyglądem będzie przypominać niemieckie 28/20 mm o lufie stożkowej (kaliber lufy przy komorze nabojowej 28 mm, u wylotu 20 mm) lekkie armaty przeciwpancerne 2,8 cm sPzB 41 (2,8-cm-schwere Panzerbüchse 41).
Według ukraińskich komentatorów, prowadzenie prac nad tego rodzaju uzbrojeniem jest pokłosiem doświadczeń wojny w Donbasie, gdzie bardzo dużą rolę odegrały wielkokalibrowe karabiny maszynowe kal. 12,7 i 14,5 mm. Warto wspomnieć, że także w Syrii powszechnie używano karabinów wyborowych i przeciwsprzętowych tych kalibrów, nierzadko powstałych w chałupniczych warunkach.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Może warto zaprojektować i wykonać Polski karabin przeciwpancerny. Przecież mamy w swojej historii wojskowości świetny karabin przeciwpancerny UR wz. 35 wykorzystywany z powodzeniem i po II Wojnie Światowej, nie tylko przez Polskie Wojsko.