Na MSPO 2024, VIGO Photonics S.A. prezentuje swój najnowszy detektor matrycowy FPA, pracujący w zakresie krótkofalowej podczerwieni SWIR. Prócz jego parametrów technicznych, zaletą detektora jest w pełni polskie pochodzenie, gdyż technologicznie jest to w 100% wyrób VIGO Photonics.
Prezentowany na MSPO 2024 przez VIGO Photonics detektor zakresu SWIR to dwuwymiarowa matryca z mozaik detektorów z obróbką sygnału w płaszczyźnie obrazowej (ang. FPA), składająca się z 640×512 fotodetektorów o tzw. rozmiarze pojedynczego piksela wynoszącym 15 μm. Zastosowanie zakresu krótkofalowej podczerwieni – czyli długości fali 0,9÷1,7 μm – powoduje, że detektor nie potrzebuje chłodzenia, co ułatwia jego praktyczną aplikację w kamerach termowizyjnych, układach obserwacji, naprowadzania itd. Są też inne zalety detektora zakresu SWIR, bardziej przyziemne – obraz SWIR daje łatwiejszy w interpretacji obraz, w potocznym odbiorze wyraźniejszy niż detektory pracujące w zakresie średniozakresowej podczerwieni MWIR. Upraszczając trochę to zagadnienie, kamery z detektorami SWIR widzą także przez zwykłe szkło. Są również nieporównywalnie lepsze od kamer dziennych w zapewnieniu obrazu w złych warunkach atmosferycznych.
VIGO Photonics opracowało detektor SWIR przy okazji prac nad własnymi warstwami (podkładami) półprzewodnikowymi, które spółka wytwarzała i dostarczała swoim kontrahentom. Mając wdrożony epitaksjalny proces produkcji tzw. wafli, VIGO Photonics podjęło decyzję, aby to wykorzystać i opracować własny detektor FPA, właśnie na wytwarzanym podłożu InP, na którym jest osadzana warstwa InGaAs. VIGO Photonics całkowicie kontroluje technologię produkcji detektora – wyrobu unikatowego w polskich realiach. W ten sposób detektor SWIR spółki VIGO Photonics pozwala uniezależnić się od importowanych detektorów SWIR, jak to miało miejsce wcześniej w przypadku detektorów MWIR, skonstruowanych przez VIGO Photonics do zastąpienia zagranicznych układów dotąd stosowanych w kamerach PCO S.A. Obecnie VIGO Photonics pracuje nad detektorami SWIR o większej rozdzielczości, rzędu 1280×1024 pikseli, czyli de facto rozdzielczości HD. A także nad detektorem zakresu 1,5÷3 μm, czyli tzw. extended SWIR.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu