Na bazie wspólnych elementów w ciągu pięciu minut przeszkolony operator przygotuje do lotu płatowiec pionowego startu lub multicopter. To kolejna propozycja drona krótkiego i średniego zasięgu dla armii. Tym razem z Niemiec.
Niemiecka propozycja drona rozpoznawczego to VECTOR & SCORPION spółki QUANTUM SYSTEMS reprezentowanej w Polsce przez TPI Sp. z o.o. Przenoszony w plecakowym kontenerze transportowym dron do złożenia jak z klocków może być w zależności od potrzeb misji ISR płatowcem lub multicopterem.
Płatowiec, czyli VECTOR, potrzebuje do startu minimalną przestrzeń czyli zaledwie trzy na trzy metry, bo jest to maszyna pionowego startu oraz lądowania (eVTOL). W tej wersji jego rozpiętość skrzydeł wynosi 2,8 metra i waży niecałe 8,5 kg. Producent zapewnia, że czas misji powietrznej VECTORA wynosi nawet 180 minut a zasięg łącza radiowego pomiędzy operatorem a maszyną oraz skuteczność transmisji danych wynosi od 15 km do 35 km w zależności od zastosowanej anteny.
Po odłączeniu od centralnej jednostki skrzydeł i ogona z VECTORA i wpięciu w ich miejsce ramion z elektrycznymi silnikami, bezzałogowa platforma latająca konfigurowana jest do multicoptera. To SCORPION o rozpiętości ramion 1,37 metra i wadze niecałe 8 kg. Jest to optymalne rozwiązanie w rozpoznawczych misjach powietrznych w rejonach zurbanizowanych, gdzie wymagane jest połączenie zwrotności i możliwości pozostania platformy w zawisie. SCORPION pozostaje w powietrzu do 40 minut, a zasięg łącza radiowego i transmisji danych wynosi do 15 km.
Obie platformy wykonane są z lekkich i wytrzymałych materiałów. Składają się z kilku, łączonych ze sobą szybkozłączami, komponentów jak jednostka centralna, sensory optoelektroniczne, skrzydła i ramiona z silnikami. Przygotowanie do lotu i sekwencja złożenie i rozłożenie VECTORA czy SCORPIONA odbywa się bez narzędzi i jest to bardzo proste i intuicyjne dzięki przypisaniu każdemu elementowi składowego drona określonego miejsca. Podczas przygotowania do misji rozpoznawczej nie ma więc miejsca na pomyłkę podczas konfiguracji platformy. Wszystkie elementy składowe obu platform mają także swoje miejsce w plecakowym kontenerze transportowym. Dzięki takim rozwiązaniom pojedynczy operator bez względu na warunki atmosferyczne i oświetlenia bezbłędnie i sprawnie przygotuje platformę do lotu w niecałe pięć minut.
VECTOR&SCORPION to bezzałogowiec przewidziany do misji ISR, o wyłącznym niekinetycznym przeznaczeniu, do budowania świadomości sytuacyjnej, w celu wsparcia procesów decyzyjnych. Dzięki swym właściwościom długiego czasu pozostawania w powietrzu może być wykorzystany również w akcjach poszukiwawczo ratowniczych (SAR) jak i podczas wsparcia działań przy reagowaniu kryzysowym. Niewątpliwie znajdzie zastosowanie podczas patrolowania granic państwowych, dozoru obiektów strategicznych i należących do infrastruktury krytycznej. System 2 w 1 (2in1), tak określany przez QUANTUM SYSTEMS wyposażony jest w sensory, które są w stanie dozorować rozległy teren lub śledzić wybrany obiekt w każdych warunkach atmosferycznych dzięki zastosowaniu w głowicy optoelektronicznej kanału termowizyjnego. Producent deklaruje, że przy wykorzystaniu, dziennej głowicy system wykrywa osobę z pięciu kilometrów a z trzech kilometrów potrafi ją zidentyfikować. W przypadku wykorzystania kanału termowizyjnego te parametry wynoszą odpowiednio 2 km i 600 metrów.
Pojedynczy operator (bo tylko jedna osoba potrzebna jest do transportowania i obsługi tego systemu) obsługuje VECTORA lub SCORPIONA za pomocą przenośnego panelu kontrolnego lub laptopa. Oba urządzenia pozwalają na planowanie misji powietrznej oraz na bieżący podgląd transmisji danych obrazowych. Czas pracy zależy od zastosowanej baterii i wynosi od 2 do 3 godzin.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu