Tegoroczny MSPO stał się miejscem polskiego targowego debiutu korporacji RTX. Oczywiście jest to debiut stricte formalny, związany ze zmianą nazwy przez korporację Raytheon Technologies, która jeszcze wcześniej jako firma Raytheon od dekad wystawia się na MSPO. Prezentację nowego szyldu połączono z przedstawieniem nowej struktury organizacyjnej RTX i głównych obszarów działalności oraz wyrobów.
Korporacja Raytheon Technologies zmieniła nazwę na RTX w lipcu br. Natomiast drugiego dnia MSPO 2023 RTX zorganizował konferencję prasową – by przedstawić swoją strukturę i wyroby – w której uczestniczyli: Caroline Touchstone, dyrektor ds. programu Wisła i innych programów obronnych w spółce Raytheon; Matt Veldhuis, kierownik międzynarodowego działu kosmicznego spółki Raytheon; Hervé Lalenne, dyrektor strategicznego marketingu NATO/EMEA ds. systemów misyjnych spółki Collins Aerospace, Robert Townsend, dyrektor ds. rozwoju biznesu posprzedażowego w dziale wyrobów obronnych spółki Pratt & Whitney, a także dyrektor ds. zintegrowanej komunikacji na Europę spółki Raytheon Anna Tobur. Taki dobór panelistów oddaje korporacyjną strukturę RTX, która składa się z trzech oddziałów (spółek zależnych), czyli Raytheon, Collins Aerospace i Pratt & Whitney.
Raytheon to oczywiście czołowy producent elektroniki wojskowej (stacji radiolokacyjnych, systemów optoelektronicznych, systemów WRE) i uzbrojenia (systemy rakietowe, bomby kierowane) prawie wszystkich kategorii. Collins Aerospace to przede wszystkim (choć nie tylko) awionika i inne lotnicze systemy pokładowe. Natomiast Pratt & Whitney to producent silników lotniczych. Sama korporacja podaje, że jest największą na świecie firmą branży lotniczo-kosmicznej i zbrojeniowej, zatrudniając ponad 180 000 osób, mając w 2022 r. sprzedaż netto o wartości 67,1 mld USD, a jej nakłady B+R w tymże roku wyniosły 7,1 mld USD. W Polsce RTX ma 8900 pracowników i dziewięć różnych zakładów, ośrodków i oddziałów, należących do wszystkich trzech spółek zależnych korporacji.
W przypadku oferowanych w Polsce wyrobów, to RTX jest przede wszystkim wykonawcą programu Wisła, jako dostawca stacji radiolokacyjnych AN/MPQ-65 (I faza Wisły) i przyszłych LTAMDS (II faza), czy też szeregu uzbrojenia lotniczego do myśliwców F-16C/D (od lat) oraz samolotów LM F-35A i KAI FA-50 w przyszłości. Poza tym oferta spółki Raytheon obejmuje szereg systemów OPL: Patriot, LTAMDS, GEM-T, SkyCeptor, NASAMS, GhostEye MR, Stinger, SkyHunter, AMRAAM, AMRAAM-ER, AIM-9X, KuRFS, Coyote, Phaser high-power microwave, High Energy Laser (HEL). W przypadku systemów kosmicznych, Raytheon jest dostawcą wyposażenia rozpoznawczego do satelitów do wykonywania zadań SIGINT, GEOINT i systemów Multi-INT. Kosmiczne wyposażenie zadaniowe spółki Raytheon odpowiada za 60% misji rozpoznania satelitarnego Stanów Zjednoczonych czy dostarcza też 90% danych używanych do sporządzania od dwu- do 10-dniowych prognoz pogody na świecie. W trakcie konferencji prasowej Raytheon uwypuklał swoje możliwości w zakresie satelitarnego rozpoznania radiolokacyjnego za pomocą stacji z syntetyczną aperturą (SAR) o „wojskowej jakości”.
Kolejnym obszarem działalności RTX jest szerokie zaangażowanie w studyjne prace i analizy Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych określanych projektem JADC2, w którym analizuje się zupełnie nowe możliwe rozwiązania z zakresu nowych systemów taktycznej wymiany informacji, które stworzyłyby uniwersalny, ujednolicony system dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, umożliwiając szybszy i łatwiejszy obieg informacji taktycznej między użytkownikami sieciocentrycznego systemu dowodzenia. Natomiast Collins Aerospace przedstawiał swoje rozwiązania z zakresu zintegrowanej cyfrowej awioniki (tzw. szklanych kokpitów), a także usług wsparcia eksploatacji statków powietrznych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu