Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2022: Premiera Bayraktara TB2

Makieta bezzałogowego samolotu Bayraktar TB2 w barwach polskich prezentowana w Kielcach. Fot. Łukasz Pacholski

Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to m.in. premiera bezzałogowego aparatu latającego Bayraktar TB2, który został zamówiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Firma Baykar przywiozła do Kielc makietę samolotu wraz ze standardowym zestawem środków bojowych, w postaci czterech lekkich bomb kierowanych rodziny Roketsan MAM. Co ciekawe, TB2 jest prezentowany w barwach polskich – z całą pewnością jest to swoisty ukłon w stronę pierwszego eksportowego klienta wśród państw NATO. Przypomnijmy, w maju ubiegłego roku, w czasie wizyty w Turcji doszło do podpisania umowy na zakup czterech zestawów Bayraktar TB2, które mają zostać dostarczone w latach 2022-24. Polski maszyny (łącznie 24 egzemplarze) będą mogły być używane wraz z radarami Leonardo Osprey 30 (osiem sztuk), a także z optoelektronicznymi głowicami MX-15 EO/IR.

Jak wskazuje strona turecka, zestawy zamówione przez Polskę będą pierwszymi, które zostaną wyposażone w stacje radiolokacyjne. Ich wykorzystanie zwiększy możliwości operacyjne samolotów Bayraktar TB2 w zakresie obserwacji ziemi, a także przestrzeni powietrznej. Całość wpisuje się w deklaracje Ministerstwa Obrony Narodowej, które tłumaczy zakup chęcią zwiększenia świadomości sytuacyjnej na wschodnich granicach państwa - przede wszystkim w rejonie północno-wschodniej części kraju.

Co ważne, dzięki zastosowaniu rozwiązań technicznych zgodnych z NATO-wskim systemem STANAG, Bayraktar TB2 może zostać wpięty w krajowy system obejmujący m.in. system rozpoznania naziemnego, zasobniki rozpoznawcze DB-110 (wykorzystywane przez wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb), a także systemy Jaśmin i TOPAZ.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc