Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2022: Polska zainteresowana pociskami przełamania obrony powietrznej

Makieta pocisku AGM-88E AARGM prezentowana w Kielcach w bieżącym roku. Fot. Łukasz Pacholski

W czasie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach korporacja Northrop Grumman zaprezentowała m.in. makietę pocisku przełamania obrony powietrznej AGM-88E AARGM, który może trafić do uzbrojenia polskich maszyn wielozadaniowych.

Obecnie program AGM-88E AARGM może pochwalić się rosnącymi sukcesami eksportowymi. Pociski zostały zamówione, poprzez procedurę FMS, przez Włochy, Republikę Federalną Niemiec oraz Australię. Jak podkreślają przedstawiciele producenta, liczba klientów może wkrótce wzrosnąć – wśród listy wymienia się m.in. czterech (nieujawnionych) zainteresowanych, którzy eksploatują wielozadaniowe samoloty bojowe rodziny F-16 Fighting Falcon. Jeden z nich jest już na etapie rozpatrywania zgody eksportowej na poziomie Departamentu Stanu. To z kolei może ułatwić podjęcie formalnej decyzji przez Polskę, gdyż koszty integracji AGM-88E AARGM z rodziną F-16 mogą wówczas podzielone na kilku klientów.

Co więcej polskie zainteresowanie pociskami przełamania obrony powietrznej AGM-88 AARGM nie kończy się na produkowanej obecnie odmianie AGM-88E AARGM. Mowa tu o AGM-88G AARGM-ER, którego pierwsze partie wstępne zostały zamówione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w ostatnich miesiącach. W przypadku tej broni, nosicielem mają być 32 wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II, które mają trafić do Sił Powietrznych. Przedstawiciele producenta potwierdzili, że zapoczątkowano już rozmowy w tej kwestii pomiędzy stroną polską oraz amerykańską.

Do końca ubiegłego roku korporacja Northrop Grumman dostarczyła ponad 1500 pocisków AGM-88E AARGM, które trafiły zarówno do lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych oraz klientów eksportowych (poprzez procedurę FMS). Obecnie w produkcji znajdują się kolejne partie pocisków tego typu, a także AGM-88G AARGM-ER, które charakteryzują się zwiększonym zasięgiem. Dalszy rozwój i ujednolicenie modułów ma pozwolić na ograniczenie kosztów produkcji i przyspieszenie tempa produkcji, co jest szczególne ważne wobec rosnącego zainteresowania międzynarodowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc