Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: WITU i Autocomp Managment promują system szkolno-treningowy Pojedynek

Prezentowana na MSPO 2021 jednostka centralna MP i wykorzystywane repliki ASG broni długiej i krótkiej. Fot. Adam M. Maciejewski

Na MSPO 2021 na stoisku Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia można wypróbować najnowszy system szkoleniowo-treningowy Pojedynek. Ten multimedialny system jest przeznaczony dla rynku cywilnego, a dokładniej stworzono go z myślą o strzeleckim treningu młodzieży, czemu podporządkowano szereg wykorzystanych w Pojedynku rozwiązań. System Pojedynek także ubiega się o nagrodę Defender na MSPO 2021.


Geneza powstania systemu szkolno-treningowego Pojedynek wiąże się z konkursem ogłoszonym przez Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” w kwietniu tego roku. Rozstrzygniętego w maju. Chodziło o stworzenie sieci wirtualnych strzelnic łącznie w 45 powiatach w całej Polsce. Przygotowany wspólnie przez Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia i spółkę Autocomp Managment system spełnił wymogi konkursu i został dopuszczony do użytku (władze powiatów kupują systemy tej klasy na własną rękę, z 80-procentowym dofinansowanie ministerstwa).

System Pojedynek składa się z: Modułu Projekcji (MP) z kablem zasilającym; klawiatury bezprzewodowej z gładzikiem, tabletu z ładowarką, oprogramowania komputera MP, broni treningowej. W tym ostatnim przypadku nie jest to w zasadzie broń (tym bardziej palna) w rozumieniu polskiego prawa. Są to bardzo wierne atrapy ASG działające w systemie blow-back, zasilane gazem. Takie repliki może posiadać każdy cywil bez żadnych ograniczeń. W skład zestawu systemu Pojedynek wchodzą cztery repliki broni krótkiej (pistolety) i cztery długiej (karabinki). Można je wypróbować na stoisku WITU na MSPO 2021.

Zalety systemu Pojedynek są oczywiste – pozwalają młodzieży szkolnej nabywać właściwych nawyków strzeleckich, wliczając w to celowanie i strzelanie. Tyle tylko, że bez użycia prawdziwej broni palnej. Aczkolwiek system symulacyjny w pełni odwzorowuje balistykę amunicji pistoletowej, np. 9 mm, czy pośredniej 5,56 mm.

System Pojedynek ma prosty w obsłudze, tzw. przyjazny użytkownikowi, interfejs. Fot. Adam M. Maciejewski

System pojedynek odwzorowuje takie niuanse treningu strzeleckiego jak: automatyczne przeskalowanie obrazu z zachowaniem wartości kątowych oddających pozycję strzelecką (stojąca, klęcząca, leżąca) i odległość od celu; różne warunki oświetleniowe (różne pory dnia) i pogodowe (opady lub ich brak, mgła); trening zespołowy (do czerech osób, jednocześnie broń krótka i długa, system uniemożliwia przypadkowe „trafienie” nie swojego celu). Poza tym oprogramowanie zapewnia analizę i archiwizację indywidualnych wyników.

Stopień trudności strzeleckiej oddaje różne zachowanie celów sylwetkowych. Te mogą się obracać, przesuwać, chować, pojawiać za przeszkodami (których np. nie wolno „postrzelić”). Można też zasymulować proste strzelanie dynamiczne – z „wejściem” wyświetlanego obrazu do lasu lub do pomieszczenia/budynku. System Pojedynek wyposażono w edytor z katalogiem kilkudziesięciu lokalizacji.

 

System Pojedynek automatycznie przelicza parametry wyświetlanego obrazu poprzez system zamontowanych kamer. Szkolenie z użyciem Pojedynku można zorganizować w każdej odpowiednio dużej sali. Sześciometrowy ekran przekłada się na dystans 5 m od niego. Jedynym wymaganym parametrem „technicznym” pomieszczenia jest jego odpowiednie zaciemnienie.


Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “MSPO 2021: WITU i Autocomp Managment promują system szkolno-treningowy Pojedynek”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc