Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: Komentarz wiceprezesa MBDA odnośnie programu Narew.

Na MSPO 2021 można obejrzeć seryjną wyrzutnię EMADS (Enhanced Modular Air Defence Solutions) British Army. Fot. Adam M. Maciejewski

Pierwszego dnia MSPO 2021 głównym wydarzeniem Salonu było uroczyste podpisanie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka umowy na zakup systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Wydarzenie to nie przeszło bez echa, jeśli chodzi o spółkę MBDA, której oficjalny komentarz publikujemy.Podpisanie na MSPO 2021 zamówienia na 23 zestawy systemu Narew skomentował wiceprezes MBDA na Europę Jim Price: „MBDA wspiera ambicje Polski dotyczące pozyskania skutecznego systemu Narew, który w całości zostanie wyprodukowany w Polsce. Dzięki bliskiej współpracy z PGZ oraz wsparciu rządu Wielkiej Brytanii oferujemy bezprecedensowy transfer technologii, umożliwiający wytwarzanie rakiety w Polsce, przez Polaków, a także samodzielne wykorzystywanie systemu. Najnowsza generacja rakiet przeciwlotniczych rodziny CAMM zapewni Siłom Zbrojnym RP największe w swojej klasie zdolności w obronie powietrznej z lądu i morza”.

Najnowsze informacje odnośne oferty MBDA w programie Narew i innych polskich wysiłkach modernizacji Sił Zbrojnych RP prezentowane przy okazji MSPO 2021 przedstawimy w kolejnych relacjach z Kielc. Teraz tylko przypomnijmy, że clou oferty stanowi pocisk CAMM, który wszedł do służby w Wielkiej Brytanii jednocześnie w oddziałach obrony powietrznej British Army (jako Land Ceptor), jak również jako uzbrojenie okrętów British Navy (Sea Ceptor). Zatem ten sam pocisk CAMM może jednocześnie być rozwiązaniem w programie Narew oraz uzbrojeniem przyszłych fregat Miecznik.

CAMM wykorzystując szereg nowoczesnych rozwiązań, jak tzw. zimny start z pionowych wyrzutni, sterowanie gazodynamiczne, jednocześnie dzieli część rozwiązań technicznych z pociskiem „powietrze–powietrze” MBDA ASRAAM. W ten sposób transfer technologii pocisku CAMM powoduje nabycie przez spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej zdolności współprodukowania ASRAAM-ów.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “MSPO 2021: Komentarz wiceprezesa MBDA odnośnie programu Narew.”

  1. Oby oferta MBDA została ostatecznie wybrana w toku negocjacji i przetargu gdyż obiektywnie wydaje się najlepsza przy tak szerokim zakresie współpracy i transferze technologii. Oba efektory zarówno CAMM jak i CAMM-ER mogą być bardzo dobrym narzędziem do obrony obszaru lądowego i jednostek morskich.

  2. Co prawda nie znamy szczegółów oferty MBDA dla Polski, jednakże w stosunku do pozostałych opcji przynajmniej sam efektor wydaje się być najlepszy pod względem technicznym. Jeśli natomiast chodzi o podział pracy no to potrzebujemy więcej szczegółów.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc