Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Morska Jednostka Rakietowa będzie strzelać ze wsparciem Kongsberga

Kongsberg Defence & Aerospace AS ma zapewnić usługę wsparcia strzelań rakietowych MRJ na terenie Norwegii. Podpisanie umowy oznacza, że Polscy żołnierze trzeci raz zrealizują strzelania z wykorzystaniem pocisków NSM. Fot. Łukasz Pacholski

4 października 18. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Wejherowie poinformował o udzieleniu zamówienia firmie Kongsberg Defence & Aerospace AS w sprawie realizacji usługi wsparcia strzelań rakietowych Morskiej Jednostki Rakietowej należącej do Marynarki Wojennej.


Zgodnie z upublicznionymi informacjami, umowa została zawarta 22 września i ma wartość 33,3 mln PLN. W procedurze zastosowaniu negocjacje z wybranym podmiotem bez wcześniejszej publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Ma to związek z przyczynami technicznymi – Kongsberg Defence & Aerospace AS jest jedynym właścicielem dokumentacji technicznej pocisków przeciwokrętowych NSM, które stanowią uzbrojenie Morskiej Jednostki Rakietowej. Szczegółowy zakres usługi nie został upubliczniony.

Polska zakupiła znaczną partię pocisków Kongsberg NSM: w grudniu 2008 roku dwanaście sztuk, w grudniu 2010 roku kolejnych 38. W grudniu 2014 roku zamówiono jeszcze 24 pociski, co wynikało z potrzeb sformowanego drugiego dywizjonu ogniowego MJR.

Dwa pociski zostały wykorzystane w czasie pierwszego strzelania, które odbyło się w Norwegii w czerwcu 2016 roku. Kolejne dwa zużyto we wrześniu 2019 roku, a same ćwiczenia poprzedziła umowa pomiędzy 18. WOG oraz Kongsberg Defence & Aerospace AS w sprawie wsparcia strzelań rakietowych Morskiej Jednostki Rakietowej na norweskim poligonie Andøya. Wówczas usługa kosztowała 13,1 mln PLN netto. Oznacza to, że w ciągu najbliższych miesięcy MJR ponownie uda się do Norwegii w celu przeprowadzenia trzeciego w swojej historii strzelania bojowego.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Morska Jednostka Rakietowa będzie strzelać ze wsparciem Kongsberga”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc