Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON: współpraca wojskowa z południowym sąsiadem

Polska i Czechy zawarły porozumienie o współpracy lotnictwa wojskowego. To efekt dzisiejszych polsko - czeskich konsultacji i spotkania ministra Mariusza Błaszczaka oraz Lubomira Metnara, ministra obrony Czech.

Ministrowie przewodniczyli rozmowom na temat współpracy obronnej obu krajów, w tym w szczególności bilateralnej współpracy w obszarze lotnictwa wojskowego. Szefowie resortów obrony omówili wspólne projekty i współdziałanie sił zbrojnych w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej. Po zakończeniu rozmów delegacji resortowych, ministrowie obrony spotkali się z ministrami spraw zagranicznych obu krajów i kontynuowali rozmowy w formacie kwadrygi.

Minister Mariusz Błaszczak oraz jego odpowiednik z Czech wzięli udział w sesji plenarnej konsultacji międzyrządowych pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów i Andreja Babisa, premiera Republiki Czeskiej.

Konsultacje polsko – czeskie w Warszawie zakończyły się podpisaniem przez Mariusza Błaszczaka i Lubomira Metnara międzyrządowego porozumienia o współpracy polskiego i czeskiego lotnictwa wojskowego.

Porozumienie, podpisane w obecności premierów podczas polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, określa zasady współpracy przy wykonywaniu zadań związanych z ochroną przestrzeni powietrznej w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej NATO (NATINADS). Określa zasady ćwiczeń, transportu wojskowego, a także sojuszniczych misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej państw członkowskich Sojuszu (Air Policing).

Porozumienie dotyczy również szczegółowego określenia procedur związanych z lotami wojskowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej obu państw, wspólnego szkolenia lotniczego, korzystania ze stref CROSS BORDER AREA, tj. wykonywania lotów nad obszarami po obu stronach granicy państwowej oraz wyjaśniania wypadków lotniczych.

W Warszawie 28 sierpnia odbyły się szóste polskie – czeskie konsultacje międzyrządowe. Konsultacje międzyrządowe odbywają się naprzemiennie w obu krajach. Poprzednie odbyły się 15 listopada 2018 roku w Pradze.

Źródło: MON.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc