Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

MON odpowiada w sprawie modernizacji czołgów Leopard 2A5

22 października na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź resortu obrony narodowej na poselską interpelację Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) w sprawie modernizacji czołgów Leonard 2A5 eksploatowanych w Wojsku Polskim. Fot. Łukasz Pacholski

22 października na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź resortu obrony narodowej na poselską interpelację Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) w sprawie modernizacji czołgów Leonard 2A5 eksploatowanych w Wojsku Polskim.

10 września poseł Paweł Bejda skierował do MON interpelację, w której znalazły się trzy pytania: Czy Ministerstwo Obrony Narodowej planuje przeprowadzić modyfikację lub modernizację wszystkich czołgów Leopard 2A5 znajdujących się w Siłach Zbrojnych RP, z realizacją tego zadania według koncepcji przedstawionych przez Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu? Czy w pańskim resorcie trwają jakiekolwiek prace nad zwiększeniem możliwości wszystkich czołgów Leopard znajdujących się w 4 batalionach, wykorzystując chociażby zakres propozycji przedstawionych przez Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu? Czy pański resort rozważa w ogóle wariant modernizacji nie tylko czołgu Leopard, ale nawet całego batalionu tych czołgów, podobnie jak to ma miejsce w przypadku batalionu wyposażonego w bojowe wozy piechoty BWP-1?

Odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej, którą tradycyjnie podpisał wiceminister Wojciech Skurkiewicz, brzmi: informuję, że zakres modernizacji czołgu będzie określony w późniejszym terminie, z uwzględnieniem potrzeb użytkownika i współczesnego pola walki, pokrywających się w części z obszarami zaprezentowanymi przez Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania. Obecnie jest realizowana modernizacja wszystkich czołgów Leopard 2A4 do wersji Leopard 2PL, która obejmuje trzy zasadnicze obszary: zwiększenie odporności balistycznej wieży i zwiększenie poziomu ochrony załogi, zwiększenie możliwości ogniowych, poprawa warunków eksploatacyjnych.

Polska, w listopadzie 2013 roku, zakupiła z nadwyżek sprzętowych Bundeswehry 105 czołgów Leopard 2A5, które początkowo trafiły do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Całość dostaw zrealizowano do końca listopada 2015 roku. Rok później zapadła decyzja o przeniesieniu czołgów do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. W ciągu najbliższych lat jednostka będzie poddawana przezbrojeniu kolejny raz, gdyż w bieżącym roku Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało, że jednostki należące do 18. Dywizji Zmechanizowanej otrzymają amerykańskie M1A2 SEPv3 Abrams. Co stanie się wówczas z Leopardami 2A5 nie wiadomo.

Obecnie Inspektorat Uzbrojenia realizuje program modernizacji i dostaw 142 czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL. W bieżącym roku pojawiły się informacje, że o planowanej modernizacji wersji A5 do odmiany określonej jako Leopard 2A7PL. Dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej nie sprecyzowało szczegółów tego projektu.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “MON odpowiada w sprawie modernizacji czołgów Leopard 2A5”

  1. "wariant modernizacji nie tylko czołgu Leopard, ale nawet całego batalionu tych czołgów, podobnie jak to ma miejsce w przypadku batalionu wyposażonego w BWP-1?"
    O jakiej modernizacji batalionu BMP-1/Leo mówi poseł Bejda?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc