Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON odpowiada w kwestii nazewnictwa okrętów Marynarki Wojennej

Po upublicznieniu nazwy trzech kolejnych Kormoranów, w najbliższych tygodniach MON powinien upublicznić nazwy pary okrętów rozpoznawczych, których budowa ma rozpocząć się w I półroczu bieżącego roku. Fot. Łukasz Pacholski

7 kwietnia na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację dotyczącą nadawania nazw okrętom Marynarki Wojennej.

Powyższa interpelacja, skierowana do resortu obrony pod koniec lutego przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, dotyczyła przede wszystkim uhonorowania admirała Arenda Dickmanna. Odpowiedzi posłom udzielił, zgodnie z procedurą, wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej, nazwy okrętów Marynarki Wojennej nadaje Minister Obrony Narodowej, na podstawie decyzji Nr 98/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 lipca 2022 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego, po otrzymaniu uzasadnionego wniosku od dowódcy danej jednostki wojskowej.

Nie ma określonej procedury, na podstawie której są proponowane nazwy okrętów. Inicjatorem propozycji nazw jest dowódca jednostki wojskowej, który przesyła - drogą służbową - wniosek do MON, celem zaopiniowania. Po zajęciu przez MON stanowiska, zostają przydzielone nazwy i numery burtowe nowo pozyskiwanym okrętom.

Nazwę „Arend Dickmann” nosi obecnie jacht Akademii Marynarki Wojennej.

W ostatnich miesiącach Agencja Uzbrojenia zakontraktowała w stoczniach osiem nowych okrętów, które wejdą do służby w Marynarce Wojennej w ciągu kolejnych lat. Spośród nich upubliczniono już informację, że kolejna trójka niszczycieli min projektu 258 Kormoran II będzie kontynuować tradycję nazewnictwa jednostek przeciwminowych – czwarty okręt otrzyma nazwę Jaskółka (604), a kolejna para Rybitwa i Czajka. W najbliższych tygodniach spodziewane jest także zapoczątkowanie procesu cięcia blach do budowy pierwszego okrętu rozpoznawczego – oficjalnie decyzje odnośnie nazewnictwa tej pary jeszcze nie zapadły. Z kolei w sierpniu ma rozpocząć się proces palenia blach do budowy prototypowej fregaty Miecznik. Także w tym przypadku brak jeszcze oficjalnych informacji odnośnie wyboru nazw dla trójki okrętów.

Co należy podkreślić, admirał Arend Dickmann, poza jachtem Akademii Marynarki Wojennej, jest także patronem 6. Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego Marynarki Wojennej, który podlega Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “MON odpowiada w kwestii nazewnictwa okrętów Marynarki Wojennej”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc