Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON o przyszłości ZM „BUMAR-ŁABĘDY” S.A.

Fot. Leszek Chemperek CO/MON

15 maja na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację Krzysztofa Gawkowskiego (Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy) w sprawie przyszłości ZM „BUMAR-ŁABĘDY”. Była to ostatnia z trzech odpowiedzi na poselskie interpelacje, które trafiły do resortu obrony w lutym.

Aktywność posłów związana z losem ZM „BUMAR-ŁABĘDY” wynikała m.in. z informacji prasowych, które wskazywały, że powyższy podmiot może mieć problemy ze względu na zmiany niektórych programów modernizacyjnych Wojska Polskiego (m.in. remonty i modyfikacja czołgów T-72M1R). Poza Krzysztofem Gawkowskim interpelacje przesłali także Paweł Bejda oraz Jarosław Gonciarz.

Odpowiedzi, które zostały przesłane zainteresowanym pomiędzy 24 lutego i 15 maja, przekazał wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Zgodnie z nimi, ZM „BUMAR-ŁABĘDY” realizują obecnie program modernizacji czołgów Leopard 2A4 do wersji 2PL/M1, których dostawy mają zostać zrealizowane do 2027 roku. Jak podkreśla resort obrony, Ministerstwo Obrony Narodowej widzi potencjał wyżej wymienionego zakładu, jako posiadającego unikalne w skali kraju zdolności remontowo-produkcyjne sprzętu pancernego. Niestety jeśli chodzi o szczegóły nowych projektów MON sugeruje kierować pytania do Ministerstwa Aktywów Państwowych, które nadzoruje państwowy sektor obronny.

26 kwietnia, w ZM „BUMAR-ŁABĘDY” odbyła się wizyta prezesa Rady Ministrów oraz wicepremiera i ministra obrony. W trakcie spotkania premier Mateusz Morawiecki poinformował, że to właśnie w Gliwicach ma zostać uruchomiona druga linia produkcji armatohaubic samobieżnych Krab, a także centrum serwisowe, którego zadaniem będą obsługi i naprawy czołgów Leopard 2 przekazanych przez międzynarodową koalicję Siłom Zbrojnym Ukrainy. Dodatkowo, 7 kwietnia, poinformowano, że gliwickie zakłady mają stać się miejscem remontów czołgów T-64.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc