Zaloguj

MON o modernizacji wojsk pancernych

28 września na stronach Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację poselską dotyczącą modernizacji wojsk pancernych Wojska Polskiego. 

Pytanie do resortu obrony wystosowała poseł Anna Pieczarka (PiS). Zostało ono wysłane 3 września, a odpowiedzi (25 września) udzielił wiceminister Wojciech Skurkiewicz. Zgodnie z nią, modernizacja wojsk pancernych prowadzona jest w ramach zatwierdzonego Planu modernizacji technicznej w latach 2021-35 z uwzględnieniem roku 2020. Szczegóły tego dokumentu są niejawne. 

W celu utrzymania zdolności, Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi projekt modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL, a także remonty wraz z modyfikacją czołgów T-72. Pierwszy publiczny pokaz tego ostatniego miał miejsce w czasie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. 

W przypadku następcy, którym ma być Wilk, dla wymagania operacyjnego “Zdolność do rażenia celów pancernych i opancerzonych oraz siły żywej przy zapewnieniu możliwości manewru w trudnym terenie przez moduły batalionów czołgów” prowadzona jest faza analityczno-koncepcyjna. Oczywiście jej dane są informacją niejawną. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 comments on “MON o modernizacji wojsk pancernych”

  1. Podstawa faza analityczno-koncepcyjna. Może trwać 100 lat, bo problem jest ważny. Tylko sprzętu nadal nie ma. Ciekawe jest szczególnie to ile jest dostępnych i gotowych do działania czołgów Leopard.

  2. Modernizacja śmiech a dalej nie ma sortów mundurowych dla żołnierzy. Niektóży od 5 lat nie dostali nowych mundurów. WOTy są najważniejsze a wojsko zawodowe niech sobie samo kupuje i wspiera paserów.

  3. Czy naprawdę modernizacja czołgów do 2035 ma sens ? Tak jeśli wszystkie pojazdy zostana wyposażone w zdalne sterowanie i widoczność na panelu,termowizje ,nową optykę automatyczną armate i karabiny,system wykrywania i sledzenia celów, SKO,SO ... tak by dany żołnierz w ukryciu poczuł się jak prawdziwy gracz... inaczej niestety przeżywalnośc takiego ,,wozu " bedzie sukcesem jesli utrzyma sie do 5 minut w strefie działań a załoga niestety zginie strzałem ,,znikąd"... Mam nadzieję że będzie to taka lub podobna modernizacja do tego czasu..

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc