Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Modernizacja tureckich M-60T obejmie również system aktywnej ochrony (APS)

Tureckie Siły Zbrojne podjęły decyzję o modernizacji wszystkich swoich czołgów Sabra M-60T do standardu FIRAT-M60T. Decyzja ta została podjęta po serii testów przeprowadzonych przez wojsko w minionym okresie, które z sukcesem zakończyły projekt modernizacji pierwszej transzy kilkudziesięciu czołgów. Czołgi te brały udział w bitwie o Afrin w Syrii, której głównym celem było wyeliminowanie sił kurdyjskich w tej enklawie.

 

Potrzeba modernizacji czołgów M-60T wypłynęła w związku z rozpoczęciem tureckiej interwencji w Syrii w sierpniu 2016 r. W owym czasie trzonem pojazdów, które uczestniczyły w ataku były właśnie M-60A3 i M-60T. Szybko okazało się, że sprzęt ten nie jest przystosowany do prowadzenia walki o takiej intensywności i szereg problemów wyszedł na światło dzienne. Ostatecznie na pierwszej linii zaczęto wystawiać czołgi Leopard 2A4TR zamiast M-60T i podjęto dyskusję jak lepiej chronić te ostatnie przed zniszczeniem.

 

W konsekwencji ogłoszono przetarg na modernizację tych pojazdów, który wygrała turecka firma Aselsan (oprócz niej do przetarg przystąpiły również przedsiębiorstwa Rokestan, BMC, Otokar i FNNS). Modernizacja dotyczyć będzie 40 czołgów M-60A3, 40 Leopard 2A4 i 120 M-60T. Całkowity koszt dla 200 czołgów wyniesie około 500 milionów USD. Co ważne, pod koniec lutego 2018 roku, turecki minister obrony poinformował, że czołgi M-60T zostaną wyposażone m.in. w system aktywnej ochrony (APS) Akkor Pułat firmy Aselsan. Jest to turecka wersja ukraińskiego systemu Zaslon-L firmy Microtek, na temat którego film można zobaczyć na facebookowym fanpage miesięcznika „Wojsko i Technika”.

 

System Zasłon - https://www.facebook.com/wojskoitechnika/videos/1756346434420610/

 

Zdjęcie: Natan Flayer (Wikimedia Commons)

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Modernizacja tureckich M-60T obejmie również system aktywnej ochrony (APS)”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc