Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Modernizacja systemów przeciwlotniczych RBS 23 i RBS 70

19 sierpnia gen. bryg. Mikael Frisell, szef FMV (Försvarets materielverk, pol. Agencja Materiałów Obronnych), poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o zawarciu umowy między FMV a koncernem Saab AM dotyczącej modernizacji systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu RBS 23 BAMSE i bliskiego RBS 70 NG.

Szczegóły umowy nie zostały podane, podobnie, jak zakres modernizacji. Obok zamówienia systemów średniego zasięgu Patriot (https://zbiam.pl/patrioty-dla-szwecji/) i krótkiego RBS 98 (https://zbiam.pl/badania-kwalifikacyjne-rbs-98/) za granicą, jest to kolejny krok na drodze ku wzmocnieniu szwedzkiej obrony przeciwlotniczej.

RBS 70 NG to lekki system przeciwlotniczy bliskiego zasięgu klasy MANPADS. Jego pierwsza wersja weszła do uzbrojenia jeszcze w 1977 r. Nowsze, jak wykorzystująca pocisk BOLIDE Mk 2, pozwalają zwalczać cele na dystansie do 8000 metrów i na wysokości do 5000 metrów. Pocisk naprowadzany jest w wiązce laserowej. Układ celowniczy odmiany NG (New Generation) oferuje wiele nowych funkcjonalności, w tym, dzięki termowizorowi, zdolność zwalczania celów w nocy, automatyczne śledzenie celów i funkcję rejestracji pracy zestawu do celów kontrolnych i szkoleniowych. Ze względu na duże gabaryty przyrządów celowniczych i pojemnika z pociskiem, zestaw umieszczany jest na przenośnym stojaku – komplet waży ok. 90 kg. Poza Szwecją używają go siły zbrojne 15 państw.

RBS 23 BAMSE to system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu, którego dostawy rozpoczęły się w 2002 r., ale gotowość operacyjną osiągnął dopiero w 2019 r. (w linii znajdują się najprawdopodobniej tylko dwie baterie). Może zwalczać cele powietrzne na dystansie do 20 000 m i na wysokości do 15 000 m. W skład baterii wchodzi stanowisko dowodzenia i kierowania ogniem SCC z radarem Saab Giraffe 3D i od 2 do 4 wyrzutni MCC (z 6 pociskami; także z własnym radarem kierowania ogniem, pracującym w paśmie Ka i blokiem optoelektronicznym). Pocisk wykorzystuje rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w RBS 70, lecz w odróżnieniu od niego jest dwustopniowy i wykorzystuje radiokomendowy układ naprowadzania CLOS (Command to Line of Sigh). Obydwa systemy przeciwlotnicze są produkowane przez koncern Saab.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: FMV
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc