Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Modernizacja fińskich czołgów Leopard 2

7 grudnia Ministerstwo Obrony Republiki Finlandii upoważniło Fińskie Siły Obronne (Puolustusvoimat) do podpisania umowy dotyczącej modernizacji systemów kierowania ogniem czołgów podstawowych Leopard 2A4 i Leopard 2A6NL, pozyskanych przed laty z Niemiec i Niderlandów dla wojsk lądowych (Maavoimat).

W ramach modernizacji systemu kierowania ogniem czołg ma zostać dostosowany do wykorzystywania nowych rodzajów amunicji, choć przedstawiciele fińskich wojsk lądowych nie sprecyzowali, o jakie chodzi ‒ miałaby to być nowa „amunicja odłamkowa”, więc projekt może dotyczyć integracji z armatą i SKO układu programowania zapalników, dostosowujących czołg do strzelania amunicją z programowalną detonacją (np. Rheinmetall DM11, tak jak dzieje się to w przypadku Leopardów 2PL). Z drugiej strony w styczniu 2020 r. izraelska firma Elbit Systems poinformowała, że Finlandia zamówiła partię nabojów M339 z klasycznym pociskiem odłamkowo-burzącym, może więc chodzić tylko o dostosowanie wozów do ich używania i wprowadzenie odpowiednich balistyk do komputerów SKO. Zestaw nowych nabojów używanych przez fińskich czołgistów ma być identyczny z tym, którego mają używać czołgiści szwedzcy, a program będzie realizowany we współpracy ze Szwecją.

Za realizację prac odpowiadać będzie niemiecka firma Krauss-Maffei Wegmann, współproducent czołgów Leopard 2. KMW będzie współpracować w tym projekcie z fińską firmą Millog Oy, która wykona część prac. Modernizacja wozów rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa do 2026 r. Pierwsze pojazdy zostaną przekazane użytkownikowi w 2023 r. Łączna wartość umowy to ok. 10 mln EUR brutto.

Maavoimat pozyskały łącznie 224 czołgi używane czołgi typu Leopard 2, z czego 124 wersji Leopard 2A4 (wozy eks-niemieckie), a 100 to czołgi Leopard 2A6NL (eks-holenderskie). Ponad 20 Leopardów 2A4 zostało przebudowanych na pojazdy specjalistyczne: dziesięć podwozi stało się nośnikami mostów szturmowych Leguan (Leopard 2L), siedem kolejnych przebudowano na samobieżne zestawy przeciwlotnicze ITPSV Leopard 2 Marksman, sześć zaś przebudowano na czołgi saperskie (Leopard 2R). Ile z pozostałych 181 wozów przejdzie modernizację ‒ nie poinformowano.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc