Zaloguj

Model współpracy na ćwiczeniu pk. „Gopło-21”

Fot. DWOT

Ćwiczenie 56. Bazy Lotniczej z Inowrocławia pk. Gopło-21 było doskonałą okazją do wspólnego szkolenia różnych rodzajów Sił Zbrojnych. Inowrocław jest również Stałym Rejonem Odpowiedzialności 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obydwie jednostki wojskowe stanowią modelowy przykład współdziałania.

Wojska Obrony Terytorialnej są przeznaczone m.in. do wsparcia sił wydzielonych do przygotowania i zabezpieczenia przybycia wojsk operacyjnych do Stałego Rejonu Odpowiedzialności. Jednym z elementów wspólnego ćwiczenia było praktyczne przeprowadzenie tego elementu w oparciu o obiekty szkoleniowe na strzelnicy w miejscowości Kijewo pod Toruniem. Żołnierze 82. batalionu lekkiej piechoty mieli za zadanie zabezpieczenie obiektu, który został przeznaczony do rozwinięcia zapasowego stanowiska dowodzenia 56. Bazy Lotniczej.

Fot. DWOT

Żołnierze lekkiej piechoty dokonali sprawdzenia obiektu i okolicznych terenów lesistych pod kątem działalności grup dywersyjno-rozpoznawczych przeciwnika. Dopiero po otrzymaniu meldunku o zabezpieczeniu budynków i gotowości do ich przekazania, grupa rekonesansowo-przygotowawcza 56. BLot rozpoczęła przemieszczenie do Kijewa.

Fot. DWOT

- Dla mnie jako dowódcy niezwykle istotną sprawą jest, aby szkolić moich żołnierzy w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realnego pola walki, ale przede wszystkim w scenariuszach ćwiczeń i działań do jakich jesteśmy przewidziani wg doktryny „Wojska Obrony Terytorialnej w Operacji”– kpt. Przemysław Zalewski 8. K-PBOT.

Bardzo istotna jest wymiana doświadczeń. Dowództwa 56. BLot i 8. K-PBOT dbają również o ten element. Ćwiczenie „Gopło-21” to drugi raz po ubiegłorocznym ćwiczeniu, kiedy oficerowie z kujawsko-pomorskiej brygady zostali zaproszeni do uczestnictwa w zespole HICON (High Command). Dzięki temu brali udział we wszystkich odprawach, mieli możliwość obserwacji rozwinięcia FARP (Forward Arming and Refuelling Point) i grupy rekonesansowo przygotowawczej przed przemieszczeniem do Kijewa.

Fot. DWOT

Jestem dowódcą kompanii, oficerem młodszym. Możliwość obserwacji oficerów starszych z 56. Bazy Lotniczej w realnym ćwiczeniu daje doświadczenie, które z pewnością wykorzystam w dalszej służbie. Ćwiczenie trwało 5 dni i każdego dnia byliśmy jego aktywnymi uczestnikami. Bardzo motywuje mnie podejście, z jakim się spotkaliśmy.–ppor. Adam Małecki dowódca 821. kompanii lekkiej piechoty.

Fot. mjr Piotr Dajczak/56. BLot

Ostatnie wspólne ćwiczenie miało miejsce 14 września w Łojewie podczas otwarcia „kill house”, który powstał siłami 82. batalionu lekkiej piechoty i 2. pułku inżynieryjnego z Inowrocławia. W trakcie otwarcia obiektu w szkoleniu uczestniczył śmigłowiec W-3PL Głuszec z 56 Bazy Lotniczej, który realizował zadania MEDEVAC. Teraz na obiekcie do walki w bliskim kontakcie będą szkolić się również żołnierze 56. BLot. Inowrocław, który jest jednym z wielu „wojskowych miast” na mapie Kujaw i Pomorza, stanowi wzór współpracy między rodzajami Sił Zbrojnych RP i przykład, jakie wymierne efekty ta współpraca przynosi.

Źródło: 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc