Zaloguj

Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiada posłom w sprawie czołgów Leopard 2PL

1. Warszawska Brygada Pancerna systematyczne otrzymuje kolejne wozy Leopard 2PL. Fot. 1. Warszawska Brygada Pancerna

24 listopada na stronach Sejmu upubliczniono odpowiedź wiceministra obrony Wojciecha Skurkiewcza na interpelację poselską dotyczącą programu modernizacji czołgów podstawowych Leopard 2PL.
Wyjaśnienia resortu obrony to wynik interpelacji, która wpłynęła do Sejmu 19 października bieżącego roku. Jej autorami byli Paweł Poncyljusz, Bartłomiej Sienkiewicz, Joanna Kluzik-Rostkowska, Cezary Grabarczyk oraz Tomasz Siemoniak (wszyscy Koalicja Obywatelska). Posłowie pytali o kwestie związane z realizacją programu modernizacji czołgów Leopard 2 do standardu 2PL, w tym przyczynę wzrostu kosztów projektu.

W ramach wyjaśnień wiceminister Wojciech Skurkiewicz poinformował, że do 30 października bieżącego roku do Sił Zbrojnych RP dostarczono osiem czołgów Leopard 2PL (dwa w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, a pozostałe do Ośrodka Szkolenia Leopard). Są one eksploatowane na zasadach ogólnych. Jak zaznaczył wiceminister, przekazane czołgi Leopard 2PL zostały zmodernizowane w Polsce przez Z.M. Bumar-Łabędy S.A., przy wsparciu technicznym partnera strategicznego (tj. Rheinmetall Landsysteme GmbH). 

Jak poinformowała, 17 listopada, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. kolejna partia czołgów trafiła do Wojska Polskiego w pierwszej połowie bieżącego miesiąca.

W swojej wypowiedzi wiceminister Skurkiewicz odniósł się także do pytania o potrzebie wymiany radiostacji SEM 80/90. Zgodnie z odpowiedzią aktualnie na końcowym etapie znajduje się faza analityczno-koncepcyjna dla zadania, w ramach którego zostanie zrealizowana modernizacja systemu łączności modernizowanych do wersji 2PL/2PLM1 czołgów Leopard 2A4, która będzie obejmować m.in. wymianę aktualnie wykorzystywanych radiostacji SEM 80/90 na urządzenia cyfrowe oraz wyposażenie pojazdów w urządzenia kryptograficzne.
Wiceminister Skurkiewicz wskazał także posłom, jakie typy amunicji są stosowane obecnie w procesie szkolenia załóg czołgów Leopard 2 eksploatowanych w Wojsku Polskim. W efekcie umów zawartych w latach 2005-2017 Mesko S.A. dostarczyło do Sił Zbrojnych RP nw. rodzaje 120 mm amunicji, przeznaczonej do czołgów Leopard: 120 x 570 mm naboje z pociskiem podkalibrowym APFSDS-T; 120 x 570 mm naboje z pociskiem podkalibrowym APFSDS-T-TP ćwiczebnym; 120 x 570 mm naboje z pociskiem HE odłamkowo-burzącym; 120 x 570 mm naboje z pociskiem odłamkowo-burzącym treningowym. W znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP czołgach Leopard może być stosowana również amunicja firmy Rheinmetall Waffe Munition GmbH typu APFSDS (DM63A1) oraz TPCSDS-T ćwiczebna (DM88).


Niestety MON nie wskazał przyczyn wzrostu wartości programu, który według zgłaszających interpelację wzrósł z 1,6 mld złotych w 2014 roku do około 3,3, mld złotych. Resort nie odpowiedział o szczegółach aneksów, ani o kwocie wydanej w formie zaliczek. Przypomnijmy, w ramach umowy z grudnia 2015 roku Wojsko Polskie ma otrzymać 128 czołgi Leopard 2PL zmodernizowane z pojazdów wersji 2A4. Dodatkowo 14 kolejnych miało zostać poddanych pracom w ramach kolejnej transzy na podstawie odrębnego aneksu bądź osobnej umowy. Szczegółowy zakres modernizacji czołgów został określony w dokumencie opatrzonym klauzulą niejawności.

 

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 comments on “Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiada posłom w sprawie czołgów Leopard 2PL”

  1. Cały ten program to jedna wielka pomyłka kukułecze jajo na które wpadliśmy za symboliczne jedno euro, ale kosztowało nas to bardzo dużo zarzucenie modernizacji licencyjnych T-72 czyli w sumie już naszych, trzeba było stworzyć całe zaplecze dla.obsługi Leoparda no i kwiatek na koncie modernizacja 2 batalionów Leopardów do unikalnego jedynego na świecie standartu 2PL, ja bym wzioł A7 i jeszcze skasował dofinansowanie z UE - fundusz PESCO

  2. Hehehe wieśniaki z mon powinni wspierać Świerzyńskiego i jego majty w kropki. Modernizacja tych gaci i tak by była kosztowo tragiczna. Gdzie nowy czołg (k-2) geniusze???!!! Zaraz Norwegia nam tą szansę gwizdnie z przed nosa. Dramat 🎭🎭🎭

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc