Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MILEX-2023 ‒ Stacja radiolokacyjna Nieboskłon

Rozwinięta stacja Nieboskłon na wystawie MILEX-2023. Dobrze widoczne wiersze antenowe. Nad anteną roboczą została zamontowana wąska prostokątna antena systemu identyfikacji bojowej „swój–obcy”. Fot. Pawieł Matusiewicz, „Wajar”/Ministerstwo Obrony Republiki Białoruś.

XI Międzynarodowa Wystawa Uzbrojenia i Techniki Wojskowej MILEX-2023 odbyła się w Mińsku w dniach 17–20 maja. I choć sytuacja międzynarodowa miała negatywny wpływ na skalę tej imprezy wystawienniczej, to na tegorocznym MILEX-ie nie zabrakło nowości prezentowanych przez białoruskie firmy. Największą premierą, dosłownie i w przenośni, była stacja radiolokacyjna wczesnego wykrywania i dozoru Nieboskłon.


Stację skonstruowała i wystawiła na salonie spółka KB Radar z Mińska. Nieboskłon to trójwspółrzędna stacja wczesnego wykrywania i dozoru obserwacji okrężnej, pracująca w centymetrowym paśmie S. Nieboskłon wykrywa obiekty powietrzne, ustala ich azymut, odległość do nich, ich wysokość i prędkość lotu, identyfikuje kategorię obiektu powietrznego (samolot, śmigłowiec, pocisk manewrujący, bezzałogowiec, aerostat/balon itd.), a następnie dane o nich w formacie cyfrowym automatycznie przesyła do stanowisk zautomatyzowanego (sieciocentrycznego) dowodzenia obroną przeciwlotniczą. Zasięg instrumentalny stacji sięga 470 km (co jest dobrą wartością, biorąc pod uwagę rozmiary anteny i pasmo robocze). Nieboskłon automatycznie śledzi nie mniej niż 250 tras celów manewrujących i automatycznie przesyła ich koordynaty stanowiskom dowodzenia OPL.

KB Radar podaje, że Nieboskłon wykorzystuje cyfrową antenę z szykiem fazowanym, czyli z cyfrowym formowaniem wiązki, programowalną (definiowaną programowo). Przeszukiwanie przestrzeni powietrznej w elewacji odbywa się elektronicznie, a w azymucie mechanicznie poprzez obrót zespołu antenowego (360° pokrycia). Według przedstawicieli spółki, cała baza elementowa konieczna do produkcji stacji (na pewno jej układu nadawczo-odbiorczego) jest dostępna na Białorusi. W skład pojedynczego zestawu wchodzi naczepa (potrzebny do jej ciągnięcia jest ciągnik siodłowy) z blokiem antenowym i zabudowanymi systemami zasilania. Blok antenowy jest automatycznie składany i rozkładany. Złożony, w konfiguracji marszowej, jest schowany w obrysie naczepy. Drugim składnikiem zestawu jest kabina operacyjna, umieszczona na oddzielnym samochodzie ciężarowym. Na MILEX-2023 kabiny operacyjnej nie pokazano, nie była jeszcze w pełni gotowa.

Nieboskłon zaprojektowano jako następcę szeregu przestarzałych stacji radiolokacyjnych wczesnego wykrywania z czasów ZSRS. Stacja jest przewidziana jako wyposażenie wojsk radiotechnicznych, a także jako system samodzielny. Biorąc pod uwagę parametry Nieboskłona, można go wykorzystywać także jako środek wczesnego wykrywania i śledzenia celów na szczeblu dywizjonów lub też baterii rakietowych systemów przeciwlotniczych średniego oraz dużego zasięgu. Pierwsze informacje o pracach nad tym radarem upubliczniono pod koniec listopada 2020 r. Opublikowane wówczas trójwymiarowe grafiki komputerowe stacji okazały się bardzo wiernymi odwzorowaniami prawdziwego radaru, pokazanego premierowo w tym roku. Nieboskłon powstał na zamówienie Ministerstwa Obrony Republiki Białoruś i Biełwnieszpromsierwisu, czyli centrali handlu zagranicznego, zatem jako wyrób od początku przeznaczony także na eksport.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc