reklama Helikon-Tex

Mewa zakończyła służbę

30 grudnia w Gdyni odbyła się uroczystość wycofania ze służby na okręcie przeciwminowym ORP Mewa, pierwszego z trzech jednostek projektu 206FM eksploatowanych w Marynarce Wojennej.

Mewa została zbudowana w latach 1966-67 w ówczesnej stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni jako jeden z dwunastu trałowców projektu 206F. Przez większość kariery pełniła służbę w strukturach 9. Flotylli Obrony Wybrzeża na Helu, a po rozwiązaniu została podporządkowana 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Pomimo tego przydziału okręt, a także cały 13. Dywizjon Trałowców pozostał we wschodniej części wybrzeża stacjonując w Gdyni.

W czasie długiej służby ORP Mewa przepłynęła ponad 800 tys. mil morskich. W 1987 roku na pokładzie przebywał papież Jan Paweł II – z dostojnym gościem przepłynął z Gdyni do Gdańska. W latach 1998-99 jednostka przeszła gruntowną przebudowę, która pozwoliła na zakwalifikowanie jako niszczyciel min. W 2002 roku wszedł, jako pierwszy okręt Marynarki Wojennej, operował w strukturach stałego zespołu sił NATO. Rotacyjnie pełnił zadania w SNMGMCM-1 do pierwszej połowy 2015 roku. Według, nieoficjalnych, statystyk okręt miał na swoim koncie zniszczenie około 140 min morskich oraz innych niebezpiecznych pozostałości po obu wojnach światowych.

Jednostki przeciwminowe projektu 206FM zostaną zastąpione przez trzy niszczyciele min typu Kormoran II. Prototypowy ORP Kormoran znajduje się już w służbie, a w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku prowadzone są prace przy dwóch kolejnych – ORP Albatros oraz ORP Mewa.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama Spy Shop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullmagnifiercrossmenulisthighlightindent-increasesort-amount-asc