Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Metinvest uruchamia masową produkcję i dostawy stalowych "łapaczy lancetów" dla Sił Zbrojnych Ukrainy

Fot. Metinvest

Metinvest, w ramach inicjatywy Steel Front Rinata Achmetowa, uruchomił masową produkcję konstrukcji inżynieryjnych, które działają jak "łapacze lancetów" w celu ochrony cennego sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU) przed atakami dronów wroga. Do tej pory Metinvest przekazał AFU 32 konstrukcje schronów, które są aktywnie wykorzystywane w najgorętszych miejscach na linii frontu.

Specjalne konstrukcje są produkowane w ścisłej współpracy z AFU i uwzględniają potrzeby linii frontu. Stalowe "łapacze” zostały zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej wszechstronne, dzięki czemu mogą być używane do kamuflażu i ochrony większości modeli sprzętu w obszarach walki, w tym samobieżnych systemów artyleryjskich, czołgów oraz pojazdów do transportu personelu. Podczas rozmieszczania pierwszych próbek na froncie „łapacze lancetów” okazały się niezawodnym elementem obronnym, który zatrzymuje drony wroga, w tym niebezpieczne drony lancetowe, oraz chroni sprzęt.

Waga jednego mobilnego schronu, który ma dziesięć metrów długości, pięć metrów szerokości i pięć metrów wysokości, wynosi około jednej tony. Schron składa się ze stalowej ramy i siatki z ogniw łańcucha
z naciągniętymi na nią elementami maskującymi. Metinvest może wyprodukować do pięciu łapaczy lancetów tygodniowo.

Stal Metinvest ratuje i chroni. Jest to główna idea, która nam przyświeca w kontekście wprowadzania na rynek konkretnego modelu produktu, aby pomóc Siłom Zbrojnym Ukrainy. Od początku wojny były to kamizelki kuloodporne, następnie stalowe schrony, dodatkowe opancerzenie, wabiki sprzętu wojskowego, a teraz stalowe łapacze lancetów do pojazdów. Metinvest postawił sobie za zadanie pomóc pokonać atuty wroga, którymi są między innymi drony lancetowe i inne drony kamikadze, które stały się problemem dla AFU. Nasz łapacz lancetów ratuje życie żołnierzy i cenny sprzęt przed atakami wroga. Jesteśmy przekonani, że wszystkie odpowiedzialne ukraińskie firmy powinny realizować podobne inicjatywy, aby pomóc AFUmówi Oleksandr Myronenko, dyrektor operacyjny Metinvest.

„Łapacz lancetów” jest wysoce mobilny i wymaga minimalnego wysiłku, aby ustawić go na linii frontu bez potrzeby stosowania dodatkowego sprzętu. Oprócz szybkiego i łatwego montażu, konstrukcja jest również łatwa w utrzymaniu. Po spełnieniu swojego zadania, łapacz lancetów można łatwo naprawić.

Od pierwszych dni inwazji na pełną skalę Metinvest przestawił swoją produkcję na kwestie obronne i systematycznie pomagał obrońcom Ukrainy oraz AFU. W ciągu półtora roku agresji wojskowej Grupa wydała już 2 mld UAH (blisko 226 PLN) na wsparcie sił obronnych w ramach inicjatywy Stalowego Frontu Rinata Achmetowa. Obejmuje to 150 000 kamizelek kuloodpornych, ponad 200 mobilnych schronów, 250 modeli sprzętu wojskowego, a także tysiące dronów i kamer termowizyjnych, pojazdów, sprzętu komunikacyjnego oraz innego sprzętu wojskowego zakupionego i przekazanego AFU.

***

Metinvest to pionowo zintegrowana grupa firm stalowych i wydobywczych, która zarządza każdym ogniwem łańcucha wartości, od wydobycia i przetwarzania rudy żelaza i węgla po wytwarzanie i sprzedaż półproduktów i gotowych produktów stalowych. W jej skład wchodzą zakłady produkcji stali i górnictwa zlokalizowane na Ukrainie, w UE, Wielkiej Brytanii i USA, a także sieć sprzedaży obejmująca wszystkie kluczowe rynki globalne, w tym Polskę.

Źródło: informacja prasowa Metinvest

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc