MESKO S.A. jest jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach. Dokument został podpisany 5 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Radomiu.
Oprócz MESKO S.A. partnerami przedsięwzięcia są Powiat Radomski oraz radomski oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnych i trwałych mechanizmów współpracy na gruncie kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego, uczenia się przez całe życie oraz cyfrowej i zielonej transformacji. To jeden z pierwszych takich projektów w Polsce.
List intencyjny w tej sprawie podpisali: starosta radomski Waldemar Trelka, reprezentująca MESKO S.A. Anna Kopcińska-Wielgus, a także inżynierowie Sławomir Kwiecień i Zdzisław Kozdrach - prezes i wiceprezes radomskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.
Branżowe Centrum Umiejętności ma powstać w obiektach istniejących już placówek w Pionkach: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (warsztaty) oraz Zespołu Szkół (dydaktyka). W BCU realizowano by kształcenie kadr w takich zawodach jak ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem. Ze stacjonarnych szkoleń zawodowych, kursów lub szkoleń branżowych skorzysta co najmniej 200 osób w tym uczniowie, studenci, nauczyciele kształcenia zawodowego oraz inne osoby dorosłe. Od września 2023 roku MESKO S.A. obejmie swoim patronatem klasę pierwszą technik procesów chemicznych w I Technikum w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach. Dzięki temu Spółka zyska w przyszłości pracowników poszukiwanych na rynku pracy.
W celu utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach partnerzy przedsięwzięcia będą aplikować o fundusze z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, w ramach którego ogłoszono konkurs na powstanie 120 Branżowych Centrów Umiejętności w całej Polsce. Kwota przeznaczona na dofinansowanie przedsięwzięć w konkursie wynosi ponad 1,4 miliarda złotych, a wysokość wsparcia waha się od 9 do 16 milionów złotych na jeden projekt.
W Pionkach powstaje Państwowa Wytwórnia Prochu. Dzięki tej inwestycji Spółka zyska nowe zdolności produkcyjne. Warto dodać, że od kilkudziesięciu lat nikt w Polsce nie budował od podstaw fabryki prochu. Jest to ogromne wyzwanie. Obecnie w Pionkach są przygotowywane hale produkcyjne oraz budowane nowe. Kupione wcześniej maszyny zostały zabezpieczone i są szykowane do przeniesienia do nowych budynków. Poza tym wybudowane zostały trzy kotłownie, które już pracują i dostarczają ciepło do hal produkcyjnych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu