reklama Helikon-Tex

Mesko S.A. negocjuje sprzedaż amunicji do Wojska Polskiego

2 maja minister Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o kolejnym, w ostatnich dniach, projekcie zakupu sprzętu wojskowego na potrzeby Wojska Polskiego. Tym razem mowa o zakładach Mesko S.A.


Według deklaracji ministra, mowa o umowie na kilkadziesiąt tysięcy naboi kalibrów 30 oraz 23 mm. Te pierwsze trafią do jednostek wojsk lądowych wyposażonych w kołowe transportery opancerzone Rosomak uzbrojone w 30 mm armaty automatyczne, a być może także do Marynarki Wojennej (okręt patrolowy ORP Ślązak jest uzbrojony w dwie armaty tego kalibru). W przypadku amunicji 23 mm mowa o jednostkach wyposażonych w przeciwlotnicze zestawy rodziny ZU-23-2 bądź systemy przeciwlotnicze ZSU-24-4MP Biała. Podobnie jak miało to miejsce w ciągu ostatnich dni, deklaracja ministra ma związek z pomysłem wsparcia Wojska Polskiego oraz krajowego przemysłu obronnego walczącego ze skutkami pandemii wirusa SARS-CoVid-19.

W ostatnich dniach minister Mariusz Błaszczak ogłosił negocjowanie kilku innych umów z przemysłem krajowym – mają one objąć kolejną partię karabinków Grot, następne kompanijne moduły ogniowe Rak (nieoficjalnie mowa o 40 moździerzach oraz 20 wozach dowodzenia na podwoziach Rosomaków), wozy Rosomak-S (nieoficjalnie przebudowane z już odebranych przez wojsko bazowych wozów tego typu). Dodatkowo, w najbliższych dniach, można spodziewać się także podpisania międzyrządowej umowy FMS w sprawie zakupu dla Wojsk Obrony Terytorialnej zestawów przeciwpancernych FGM-148 Javelin.

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullmagnifiercrossmenulisthighlightindent-increasesort-amount-asc