Zaloguj

MESKO S.A. dostarczyło wojsku nową partię zestawów Piorun

Siły Zbrojne RP odebrały kolejną partię PPZR Piorun, liczącą „kilkaset pocisków i kilkadziesiąt zestawów startowych”, na mocy umowy z 20 grudnia 2016 r. Fot. MON

Pod koniec listopada, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zakłady MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej dostarczyły Siłom Zbrojnym RP kolejną partię przeciwlotniczych zestawów rakietowych (PPZR) Piorun. Obejmuje ona „kilkaset rakiet i kilkadziesiąt zestawów startowych”.

Dostawy są realizowane terminowo i sukcesywnie rosną. O ile jeszcze w ubiegłym, „pokojowym” roku produkowano 300 pocisków i kilkadziesiąt zestawów startowych rocznie, to w bieżącym roku wielkość produkcji została podwojona, a zarząd MESKO S.A. deklaruje, że w 2023 r. uzyska zdolność do wytwarzania do 1000 pocisków, zaś od 2024 r. nawet 1500. Wymagać będzie to jednak nie tylko zmian w organizacji produkcji, ale także inwestycji. Partia, która właśnie trafiła do zamawiającego jest przedostatnią z zaplanowanych na 2022 rok w ramach umowy zawartej 20 grudnia 2016 r., a dotyczącej dostawy 1300 pocisków i 420 zestawów startowych za 932,2 mln PLN brutto. Realizacja umowy z 2016 r. zakończy się w przyszłym roku.

Od grudnia 2018 r. do końca listopada br. MESKO S.A. dostarczyło w ramach umowy z MON w sumie ponad 1000 rakiet i kilkaset zestawów startowych. Oznacza to, że tegoroczne dostawy objęły ponad 300 pocisków, ponieważ wg dostępnych danych do końca 2021 r. dostarczono z tej partii ponad 700 pocisków (135 w grudniu 2018 r., 267 w styczniu 2021 r. i „ponad 300” w grudniu 2021 r.) oraz ponad 280 zestawów startowych (40 w grudniu 2018 r., 140 w styczniu 2021 r. i „ponad 100” w grudniu 2021 r.).

Skrzynia transportowa mieszcząca dwa pojemniki transportowo-startowe wraz z dwoma naziemnymi blokami zasilania. Fot. MESKO S.A.

23 czerwca br. Agencja Uzbrojenia zawarła z MESKO S.A. aneks do umowy z 20 grudnia 2016 r., który rozszerzył pierwotne zamówienia o kolejnych ok. 3500 pocisków i 600 zestawów startowych za ok. 3,5 mld PLN brutto w latach 2022-2026. Planowana na grudzień tego roku dostawa 100 pocisków i 60 zestawów startowych zostanie zrealizowane już na mocy wspomnianego aneksu. W 2023 r. ma trwać równoległa  realizacja umowy z 2016 r. i aneksu z 2022 r., zaś od 2024 r. dostawy mają być prowadzone wyłącznie w ramach tegorocznego zamówienia.

W oddzielnej walizce mieści się zespół startowy, składający się m.in. z mechanizmu startowego i celowników – dziennego GR-D oraz nocnego CTP-1. Fot. MESKO S.A.

Cieszymy się bardzo, że kolejne zastawy rakietowe Piorun trafiają do wyposażenia polskiej armii. Wojsko Polskie jest głównym odbiorcą naszego sprzętu i realizacja zamówień na potrzeby Sił Zbrojnych RP jest dla priorytetem. Dzięki ciężkiej pracy załogi MESKO dostawy odbywają się terminowo. Kolejne zamówienia na nasze wyroby dowodzą, że Ministerstwo Obrony Narodowej, które wsłuchuje się w opinie użytkowników, docenia wysoką jakość i klasę naszego sprzętu – powiedziała prezes zarządu MESKO S.A. Elżbieta Śreniawska.

Spółka dostarcza PPZR Piorun nie tylko na zamówienie rodzimego resortu obrony, broń  której skuteczność potwierdziła wojna na Ukrainie, budzi coraz większe zainteresowanie na światowych rynkach. Pod koniec 2021 r. MESKO S.A. podpisało umowy na dostawę niewielkiej partii do Stanów Zjednoczonych, we wrześniu tego roku 300 pocisków i 100 zestawów startowych zamówiła Estonia, zaś 29 listopada zawarto umowę na dostawę „kilkuset pocisków i zestawów startowych” z Norwegią. W przygotowaniu są kolejne kontrakty.

Andrzej Kiński na podstawie komunikatu MESKO S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “MESKO S.A. dostarczyło wojsku nową partię zestawów Piorun”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc