Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Mechaniczne „psy” rozpoczęły służbę w bazie USAF na Florydzie

Sterowanie V60Q-UGV odbywa się z centrum kontroli wirtualnej. Fot. USAF

Tyndall AFB na Florydzie jest pierwszą bazą sił powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF), która wprowadziła do służby roboty typu V60 Q-UGV.


Półautonomiczne, bezzałogowe pojazdy lądowe (UGV – Unmanned Ground Vehicle) firmy Ghost Robotics posiadają cztery nogi i są wielkości średniego psa. W listopadzie br. wprowadził je na wyposażenie dywizjon ochrony bazy Tyndall AFB – 325th SFS (Security Forces Squadron). Dywizjon jest pierwszą jednostką departamentu obrony Stanów Zjednoczonych, która wdrożyła tego typu urządzenia.

roboty typu V60 Q-UGV. Fot.: USAF

roboty typu V60 Q-UGV. Fot.: USAF

Jak zapewnia dowództwo dywizjonu, roboty nie mają zastąpić ani żołnierzy, ani prawdziwych psów w wykonywaniu zadań ochrony. Poszerzą za to możliwości dywizjonu wykonując pół-autonomiczne patrole wybranych obszarów oraz przemieszczając się po zaprogramowanych wcześniej trasach.


Sterowanie robotami V60 Q-UGV odbywa się z centrum kontroli wirtualnej, które wyposażone zostało przez firmę Immersive Wisdom. Obraz z posiadanych przez roboty kamer i czujników może być wyświetlany na monitorach oraz tabletach operatorów. Do bezpośredniej kontroli mechanicznych „psów” służą zestawy gogli i kontrolerów do rzeczywistości wirtualnej (VR – Virtual Reality) przypominające komercyjne urządzenia tego typu. Roboty zapewniają żołnierzom ochrony bazy dodatkowe „oczy i uszy”. Są też w stanie „zaglądać” w miejsca niedostępne dla ludzi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc