Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Marszałek przyleciał do Warszawy

15 listopada, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie przyleciał pierwszy egzemplarz samolotu dyspozycyjnego Boeing 737-800NG zakupionego do przewozu rządowych VIP.

Maszyna, nosząca wojskową rejestrację 0110, otrzymała nazwę Józef Piłsudski. Ze względu na moment dostawy, tuż po 99. rocznicy odzyskania niepodległości, otrzymał okolicznościowe malowanie, którego jednym z elementów jest postać Piłsudskiego na lewej stronie statecznika pionowego.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, które publikowaliśmy na stronie internetowej, samolot nosi numer seryjny 61358 oraz numer montażowy 6370. Został zbudowany na zamówienie chińskiej linii lotniczej 9Air i został oblatany 13 kwietnia bieżącego roku. Z nieznanych przyczyn nie został odebrany przez zamawiającego i ostatecznie trafił do Polski. Ze Stanów Zjednoczonych została przebazowana do Francji, gdzie w zakładach MRO Sabena Technics przeszła proces przemalowania. Według obserwacji, do Warszawy była pilotowana przez fabrycznych pilotów koncernu Boeing.

Dostawa pierwszego Boeinga 737 to początek drugiej fazy programu odbudowy rządowej floty do przewozu VIP. Około 2020 roku zostaną dostarczone dwa kolejne 737-800, w wersji BBJ2, czyli przeznaczone do przewozu VIP i wyposażone zgodnie z potrzebami Polski – mają one otrzymać dodatkowe zbiorniki paliwa, systemy łączności i samoobrony, a także być skonfigurowanymi do przewozu około 65 osób.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Marszałek przyleciał do Warszawy”

  1. Boeing 737 nowoczesny i elegancki , ale bardziej potrzebne jest kilkadziesiąt Caracali w różnych wersjach , których niestety nie ma i szybko nie będzie.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc