Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Maroko zainteresowane kolejnymi F-16

22 maja rząd Maroka poinformował, że jest zainteresowany zakupem kolejnej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon, które miałyby wzmocnić potencjał lotnictwa wojskowego tego kraju.

Według dostępnych informacji władze chciałyby pozyskać około dwunastu jednomiejscowych F-16V, które dołączyłyby do 23 obecnie eksploatowanych F-16C/D Block 52+, które dostarczono w latach 2010-11. Jeden F-16C został utracony w maju 2015 roku, w czasie wykonywania misji bojowej nad Jemenem. Nie jest wykluczone, że podpisanie kontraktu na zakup kolejnej partii będzie obejmowało także modernizację do nowego standardu posiadanej floty.

Program F-16V Fighting Falcon budzi globalne zainteresowanie – dotychczas partia samolotów została zamówiona przez Bahrajn, a pakiety modernizacyjne trafiają do Tajwanu. Dodatkowo Grecy są bliscy podpisania kontraktu na prace przy 85 maszynach wcześniejszych wersji, a zakup fabrycznie nowych F-16V rozważają m.in. Słowacy. Produkcja fabrycznie nowych zostanie ulokowana w zakładach koncernu w Greenville, gdzie przenoszona jest linia montażowa z Fort Worth.

(ŁP) Foto: USAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc