Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Marketingowa ofensywa A400M

2 października media hiszpańskie poinformowały, że koncern Airbus rozpoczął marketingową ofensywę, której celem jest zdobycie eksportowych kontraktów na średnie samoloty transportowe A400M Atlas.

Według przedstawicieli producenta, stosowne oferty zostały wysłane do Egiptu, Meksyku oraz Arabii Saudyjskiej. Pierwszy z wymienionych krajów poszukuje około dwunastu maszyn tej klasy, jednak zamówił poprzez program FMF pierwsze C-130J Super Hercules w Stanach Zjednoczonych. W przypadku Meksyku brak informacji odnośnie potrzeb, jednak tu także może dojść do rywalizacji z koncernem Lockheed Martin. Także Arabia Saudyjska, wzorem Egiptu, rozpoczęła zakupy C-130J Super Hercules – łączne zapotrzebowanie określono na 25 egzemplarzy, a dotychczas zakontraktowano dwa z nich. Być może kolejne zostaną zakupione w ramach porozumień podpisanych w czasie wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Rijadzie.

Poza powyższą trójką państw, producent odpowiedział także na wstępne zapytania, które spłynęły do koncernu Airbus ze strony Brazylii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chile oraz RPA. Dodatkowo cały czas toczą się rozmowy z Indonezją, która podpisała wstępne porozumienie dotyczące zakupu pięciu A400M w marcu zeszłego roku – pomimo tak odległego czasu, nadal nie doszło jednak do podpisania kontraktu.

Ofensywa koncernu Airbus ma związek z faktem kurczącego się portfela zamówień. Obecnie producent posiada kontrakty na 174 A400M, spośród których dostarczono już 50 egzemplarzy. Brak sukcesów marketingowych wymusza ograniczenie produkcji w zakładach w Hiszpanii – ma to pozwolić na utrzymanie linii montażowej przez dłuższy czas. Problemy ze sprzedażą nie dotyczą tylko A400M, gdyż zadyszkę złapał także inny program wojskowy, dotyczący lekkich samolotów transportowych C295.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc