Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Mariusz Błaszczak: Siły Zbrojne odpowiadają za bezpieczeństwo granic

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na granicy polsko-białoruskiej. Fot. MON

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wystąpił w „Sygnałach Dnia” na antenie Polskiego Radia. Omówił m.in. sytuację na granicy z Białorusią i poruszył kwestię bezpieczeństwa energetycznego państwa w związku z sytuacją w Turowie.

Sytuacja migracyjna na granicy z Białorusią nadal jest kryzysowa. Rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej, ppłk Marek Pietrzak, wprost określił ją jako „kryzys hybrydowy”. Obecnie w operację „Silne wsparcie” zaangażowane są dwie brygady WOT. Dodatkowo, od 9 września, minister podjął decyzję o zmianie statusu gotowości WOT do natychmiastowego stawiennictwa. Żołnierze mają się stawić w jednostkach nawet do 6 godzin po ewentualnym wezwaniu.

Minister Błaszczak zaznaczył, że nadal budowane jest tymczasowe ogrodzenie, które ma już 85 km długości. Wojsko poprawiło poprzednie, składające się jedynie ze zwojów drutu kolczastego, które było zbudowane niezgodnie ze sztuką i wywołało wiele kontrowersji. Między innymi w związku z zagrożeniem, jakie stwarzało dla zwierząt, zwłaszcza na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Obecnie do poprawionych zasieków, dodano siatkę, która ochrania zwierzęta przed okaleczeniami.

Błaszczak poinformował, że obecnie w operacji na granicy bierze udział 2,5 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych. Jak poinformował nas, ppłk Pietrzak liczba żołnierzy WOT wciąż się zmienia ze względu na różnorodność zadań. Jednak zaangażowanie „Terytorialsów” będzie się zwiększało.

Jest to o tyle istotne, że siły Straży Granicznej w obecnej sytuacji są niewystarczające. Zwłaszcza, że po białoruskiej stronie zauważono oddziały regularnej armii.

Jak informuje Straż Graniczna, tylko w środę 22 września na granicy z Białorusią zarejestrowano 233 próby jej nielegalnego przekroczenia. Funkcjonariusze SG zatrzymali ośmiu nielegalnych imigrantów: czterech z Konga, trzech z Iranu i obywatela Syrii. Pozostałym próbom zapobieżono. Za pomocnictwo zatrzymano trzech cudzoziemców: Białorusina, Rumuna i Lankijczyka.

W poprzednich dwóch dobach służby zanotowały aż 408 prób, podczas których zatrzymano 33 nielegalnych imigrantów i trzy osoby, które próbowały ich przerzucić.

Minister podkreślił, że cały czas jest w kontakcie z sojusznikami z NATO, jednak jest świadom tego, że to Siły Zbrojne RP, odpowiadają za bezpieczeństwo i integralność polskich granic. Poinformował również, że monitorowana jest sytuacja na granicy z Rosją i nie ma tam bezpośredniego zagrożenia.

Bezpieczeństwo energetyczne

W sprawie negocjacji i wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kopalni i elektrociepłowni w Turowie, powiedział, że „Polska się rozwija i to się nie podoba naszym niektórym partnerom, ale my się nie obrażamy, działamy konsekwentnie i stanowczo, zabiegamy i będziemy zabiegali o polskie interesy na arenie europejskiej”.

Podkreślił, że „polski rząd stosuje wszystkie środki, żeby obronić kopalnię Turów, dlatego, że ta kopalnia jest ważna dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju”.

Minister podkreślił, że działania, jakie zostały podjęte przez sąsiadów i Unię Europejską wskazują, że zostały przekroczone kompetencje unijnych organów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Mariusz Błaszczak: Siły Zbrojne odpowiadają za bezpieczeństwo granic”

  1. Co jak co ale to ogrodzenie na granicy z Białorusią powinno być o wiele solidniejsze, np. słupy zalewane betonem, większa wysokość, zintegrowany system czujników i kamer itd.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc