W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że priorytety resortu na 2020 rok to zakup wielozadaniowych samolotów piątej generacji dla Sił Powietrznych, pozyskanie okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP w ramach rozwiązania pomostowego, a także utworzenie Agencji Uzbrojenia.
Jak powiedział szef resortu obrony, na pierwszym miejscu listy zakupów sprzętu i uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP znajdują się samoloty F-35. Ich producentem jest amerykański koncern obronny Lockheed Martin. Mariusz Błaszczak podkreślił przy tym, negocjacja w sprawie kontraktu na te maszyny są bardzo zaawansowane i dobiegają końca. Z wypowiedzi ministra wynika, że oficjalnego komunikatu w tej sprawie możemy spodziewać się wkrótce.
– Na początku tego roku będę miał dobrą informację w tej sprawie – powiedział Mariusz Błaszczak.
Przypomnijmy, że resort obrony chce kupić 32 wielozadaniowe samoloty Lockheed Martin F-35 Lightning II. W ub.r. amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż tych maszyn Polsce w ramach procedury FMS, jednocześnie określając ich cenę maksymalną na poziomie 6,5 mld dolarów.
Kolejnym priorytetem resortu obrony w 2020 roku będzie pozyskanie okrętów podwodnych dla MW RP. Chodzi o używane jednostki pozyskane w ramach „rozwiązania pomostowego”. Jak wynika z poprzednio przekazywanych informacji, będą to okręty podwodne typu A-17 (HMS Södermanland i HMS Östergötland), które dzisiaj należą jeszcze do szwedzkiej marynarki wojennej. Przez sprowadzeniem ich do Polski jednostki zostaną wyremontowane. Zmodernizowana ma zostać także część systemów pokładowych. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową szef MON zaznaczył, że do 2026 roku jednostki miałyby być leasingowane, następnie zaś okręty przeszłyby na własność Polski. Rozmowy w tej sprawie ze stroną szwedzką minister Mariusz Błaszczak określił jako „bardzo zaawansowane”.
Kolejnym priorytetem resortu obrony na 2020 rok jest utworzenie Agencji Uzbrojenia, nowej struktury, która będzie odpowiedzialna za realizację procesów zakupów sprzętu i uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową szef resortu obrony zaznaczył, że konieczne jest usprawnienie tych procedur oraz przyśpieszenie zakupów.
(IAR/ŁP) | Foto: Lockheed Martin |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
MINISTER OBRONY NARODOWEJ oraz PROKURATOR GENERALNY niech publicznie wyjaśnią postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowiedzą na pytania: Dlaczego prokurator Mackiewicz umorzył postępowanie wobec ppor. NS z 16 bdow ,mimo że nikt na tego oficera nie doniósł i nikt nie wnosił o jego ściganie Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu i ich nie zabezpieczono Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego prokurator KAROL KOPCZYK mimo iż potwierdził w aktach sprawy fakt zatajenia informacji przez Mackiewicza nie postawił mu zarzutów Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r .BŁASZCZAK lub Komendant Żandarmerii niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 8 lat na temat zakresu i wyników kontroli. Dlaczego Komendant Żandarmerii woli pisac bezskuteczne doniesienia do prokuratury rejonowej w sprawie znieważania funkcjonariuszy żandarmerii zamiast publicznie odpowiedzieć na pytania. 25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )? Dlaczego do dnia dzisiejszego nie udzielił odpowiedzi autorom petycji.