Zaloguj

MAKS-2021: Suchoj LTS Checkmate z systemem KOEPS-75

Wczesna ulotka promocyjna UOMZ pokazująca część składników systemu 101KS, z tyłu stacja celownicza KOLS 101KS-W, której modyfikacja zapewne będzie zamontowana przed kabiną pilota myśliwca LTS Checkmate. Fot. UOMZ

22 lipca podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS-2021 dyrektor generalny holdingu Szwabie Aleksiej Patrikiejew i dyrektor generalny Zjednoczonej Korporacji Lotniczej Jurij Slusarʹ podpisali umowę na opracowanie stacji optoelektroniczno-laserowej do przyszłego myśliwca LTS Checkmate.

O zawartej umowie poinformowały jej obie strony, jak również państwowa korporacja Rostiech, do której należy zarówno holding Szwabie, jak i Zjednoczona Korporacja Lotnicza (Objediniennaja awiastroitielnaja korporacyja, OAK). Przedmiotem umowy jest skonstruowanie i dostarczenie optoelektronicznego systemu KOEPS-75 (zapewne akronim od Kwantowaja optiko-elektronnaja pricelnaja sistiema/stancyja) do jednosilnikowego myśliwca LTS Checkmate, projekt którego miał premierę pierwszego dnia salonu MAKS-2021. Jak wynika z komunikatu, KOEPS-75 w podstawowej konfiguracji będzie składał się z optoelektroniczno-laserowej stacji celowniczej zamontowanej przed owiewką kabiny pilota. Natomiast na życzenie klienta zamawiającego LTS Checkmate, system KOEPS-75 będzie mógł być rozszerzony o stację wspomagania lądowania i stacje samoobrony. Zatem KOEPS-75 powtarza architekturę analogicznego systemu 101KS Atołł, skonstruowanego do myśliwca wielozadaniowego Su-57. Można spodziewać się, że dla ograniczenia zbędnych kosztów KOEPS-75 będzie adaptacją (modyfikacją) systemu 101KS. Tym bardziej, że za rozwój obydwu systemów odpowiada ta sama firma, czyli Uralskij optiko-miechaniczeskij zawod imieni E. S. Jałamowa (UOMZ), wchodząca w skład holdingu Szwabie.

Warto też zwrócić uwagę na liczbę 75 w oznaczeniu systemu. Według tradycji, sięgającej czasów ZSRS, systemy awioniki i uzbrojenia miały nadawane ten sam numer w oznaczeniu, co samolot lub śmigłowiec, które je przenosił. Wskazuje to, że numer 75 na burcie makiety funkcjonalnej LTS Checkmate nie był przypadkowy i być może ten myśliwiec docelowo będzie oznaczony Su-75.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “MAKS-2021: Suchoj LTS Checkmate z systemem KOEPS-75”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc