Zaloguj

Luftwaffe chce AARGM

28 czerwca Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Republiki Federalnej Niemiec partii pocisków AGM-88E AARGM, które mają służyć do obezwładnienia systemów obrony przeciwlotniczej.

W ramach wniosku eksportowego, który zgodnie z procedurą FMS został przesłany do Kongresu, mowa, że Berlin (poprzez NATOwską agencję NSPA) jest zainteresowany pozyskaniem 91 pocisków AGM-88E AARGM oraz 8 szkolnych makiet gabarytowo-masowych CATM-88E i sześciu zestawów telemetrycznych służących do prób w locie. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 123 mln dolarów.

W przypadku autoryzowania i podpisania umowy, niemieckie AGM-88E AARGM powstaną z wykorzystaniem komponentów pocisków AGM-88B HARM, które są eksploatowane przez Luftwaffe. Proces dostaw obejmie, zgodnie z procedurą, połączenie komponentów starszych pocisków wraz z fabrycznie nowymi sekcjami obejmującymi m.in. układ naprowadzania i sterowania. Osobno, poprzez komercyjną procedurę DCS, ma zostać przeprowadzona operacja integracji nowej broni z samolotami przełamania obrony powietrznej Panavia Tornado ECR – ma za to odpowiadać producent pocisków, czyli Northrop Grumman.

Obecnie AGM-88E AARGM są eksploatowane przez lotnictwo morskie Stanów Zjednoczonych oraz dwóch pierwszych klientów eksportowych – Włochy (z samolotami Panavia Tornado) oraz Australię (E/A-18G Growler). Dodatkowo producent prowadzi rozmowy z kolejnymi klientami, wśród których można wymienić także Polskę.

(ŁP) Foto: Siły Powietrzne Włoch
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc