Zaloguj

Loyal Wingman po brytyjsku

25 stycznia Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o podpisaniu umowy z firmą Spirit AeroSystems z Irlandii Północnej w sprawie realizacji programu LANCA (Lightweight Affordable Novel Combat Aircraft). Jego celem jest budowa autonomicznego bezzałogowego aparatu latającego, który ma wspierać maszyny załogowe.

Styczniowa umowa ma wartość 30 mln GBP. W jej ramach ma zostać zakończony projekt techniczny oraz zbudowany prototyp maszyny. Prace mają zostać zrealizowane w ciągu trzech lat. Zgodnie z koncepcją Loyal Wingman, konstrukcja ma wspierać działania maszyn załogowych na sieciocentrycznym polu walki – w przypadku RAF mowa przede wszystkim o wielozadaniowych Lockheed Martin F-35B Lightning II i Eurofighter, a w niedalekiej przyszłości także BAE Systems Tempest. Zgodnie z deklaracjami ministerstwa maszyna ma być zdolna do zwalczania celów powietrznych, a także dysponować układem samoobrony chroniącym przed zagrożeniem ze strony systemów przeciwlotniczych. Jednym z kluczowych partnerów przemysłowych dla firmy Spirit AeroSystems jest brytyjski oddział koncernu Northrop Grumman (Northrop Grumman UK).

Brytyjskie prace nad budową autonomicznego bezzałogowego aparatu latającego zgodnego z koncepcją Lojalny Skrzydłowy nie są pierwszymi. Tego rodzaju projekty już są realizowane m.in. w Australii (Boeing) i Stanach Zjednoczonych Ameryki. O potrzebie wyposażenia Sił Powietrznych w tej klasy konstrukcje mówią także politycy w Polsce – program kryje się pod kryptonimem Harpii Szpon. W tym przypadku działania marketingowe rozpoczęła już korporacja Lockheed Martin, która m.in. w czasie zeszłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach prezentowała własną koncepcję Loyal Wingmana.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Loyal Wingman po brytyjsku”

  1. Harpii Szpon potrzebny na pewno tylko w tej chwili nic nie wskazuje na to by oprócz deklaracji coś ktoś chciał w to zainwestował, jedyna droga to ta australijska, podpisali umowę z Boeingiem i razem budują drona.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc