Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Łotwa chce UH-60M Black Hawk

3 sierpnia Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż na Łotwę wielozadaniowych śmigłowców transportowych Sikorsky UH-60M Black Hawk.

W ramach dokumentacji przesłanej do Kongresu, Łotysze chcą kupić cztery śmigłowce, które wraz z pakietem dodatkowym obejmującym dwa zapasowe silniki T700-GE-701D, dwa zapasowe systemy nawigacji EGPS/INS, pięć elektrooptycznych głowic obserwacyjnych Talon FLIR, dwa zapasowe komplety radiostacji, jeden zapasowy transponder IFF, 20 gogli noktowizyjnych AN/AVS-6 oraz części zamienne, wsparcie szkolno-logistyczne. Całość została wyceniona na maksymalną kwotę 200 mln dolarów – w przypadku podpisania umowy Łotwa stałaby się trzecim europejskim użytkownikiem śmigłowców UH-60M Black Hawk. Co ciekawe, niedawno koncern Lockheed Martin wskazywał Łotwę jako potencjalnego użytkownika S-70i Black Hawk International.

Obecnie łotewskie lotnictwo posiada na stanie cztery śmigłowce Mil Mi-17, które są wykorzystywane do zadań transportowych i ratowniczych. Ich uzupełnieniem jest pojedynczy Mi-2, który m.in. służy do szkolenia i treningu załóg. Można założyć, że Łotysze chcą wymienić posiadany sprzęt na amerykańskie maszyny m.in. ze względów logistycznych oraz politycznych. Projekt wpisuje się w program modernizacji sprzętowej sił zbrojnych, który w ostatnich miesiącach objął zakup używanych armatohaubic M109A5 z Austrii oraz gąsienicowych pojazdów opancerzonych CVR(T) z Wielkiej Brytanii.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Słowacji
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc