Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Logistyczne wsparcie dla JAS-39C/D Gripen

25 czerwca koncern Saab poinformował o podpisaniu umowy ze szwedzką agencją zamówień wojskowych FMV w sprawie realizacji usługi wsparcia logistycznego dla floty wielozadaniowych samolotów bojowych JAS-39C/D Gripen. 

Powyższe porozumienie ma obowiązywać od 1 lipca 2020 roku do 31 marca 2021. Ma wartość 73,5 mln dolarów i stanowi aneks do wcześniejszej (wieloletniej) umowy wsparcia logistycznego, która obowiązywała od maja 2017 roku. W ramach usługi specjaliści producenta będą dostarczać komponenty niezbędne do utrzymania w sprawności samoloty eksploatowane przez Siły Powietrzne Szwecji. Prace będą realizowane w zakładach koncernu Saab na terytorium tego kraju. 

Siły Powietrzne Szwecji eksploatują obecnie około 98 samolotów JAS-39C/D Gripen, które stacjonują w trzech bazach lotniczych rozsianych na terenie kraju. Rząd zamówił już następców dla powyższej floty – Saab ma dostarczyć 60 maszyn w wersji JAS-39E (z opcją na dziesięć kolejnych). Dodatkowo zadania szkolno-treningowe, wykonywane na 24 dwumiejscowych JAS-39D mają przejąć nowoczesne samoloty szkolenia zaawansowanego, które zastąpią obecnie eksploatowane Saab 105. W powyższej inicjatywie największe szanse na zwycięstwo daje się amerykańskiemu Boeing T-7A Red Hawk – ma to związek z zaangażowaniem koncernu Saab w jego opracowanie. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Saab
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc