Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lockheed Martin z umową na produkcję kolejnych pocisków THAAD

Lockheed Martin podpisał umowę na kontynuację produkcji pocisków przechwytujących przeznaczonych do systemu THAAD. Fot. Lockheed Martin

31 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie produkcji kolejnej partii pocisków przechwytujących wykorzystywanych w systemie obrony antyrakietowej THAAD.


Marcowa umowa opiewa na kwotę 1,4 mld USD i dotyczy dostawy nieokreślonej liczby pocisków, które trafią do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz królestwa Arabii Saudyjskiej (za pośrednictwem procedury FMS). Zamawiający nie poinformował o szczegółach dotyczących rozdzielenia zamówienia pomiędzy obu klientów – wiadomo, że w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu (1 mld USD Arabia Saudyjska, a 400 mln USD Stany Zjednoczone), a dostawa zostanie zrealizowana do końca lipca 2027 roku.


Zgodnie z danymi amerykańskiego Departamentu Stanu, Arabia Saudyjska otrzymała dotychczas zgodę na zakup do 360 pocisków przechwytujących. Rijad jest drugim eksportowym klientem, który zakupił system – obecnie jest on wykorzystywany w regionie przez siły zbrojne Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W bieżącym roku eksploatowany przez to państwo system przeszedł swój chrzest bojowy – 17 stycznia wykorzystano do odparcia ataku z wykorzystaniem pocisku balistycznego średniego zasięgu, który zagrażał instalacjom naftowym w pobliżu Al Dhafra.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc