Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Lockheed Martin ukończył 850. seryjny egzemplarz systemu EOTS

Lockheed Martin zakończył budowę 850. seryjnego egzemplarza optoelektronicznego systemu obserwacyjno-celowniczego EOTS, który jest montowany na samolotach F-35 Lightning II. Fot. Lockheed Martin

22 września korporacja Lockheed Martin poinformowała o ukończeniu 850. seryjnego egzemplarza optoelektronicznego systemu obserwacyjno-celowniczego EOTS (Electro-Optical Targeting System) przeznaczonego dla wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II.

System EOTS jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia powyższej maszyn, która jest kwalifikowana jako konstrukcja 5. generacji. Pozwala na pasywną obserwację i namierzane celów powietrznych oraz naziemnych. Dodatkowo zwiększa świadomość sytuacyjną pilota. 850. egzemplarz został zainstalowany na jednym z samolotów F-35 Lightning II należącym do 13. serii produkcyjnej. Jak wskazuje producent, cały czas prowadzony jest proces wydłużenia okresu niezawodności układu. Dodatkowo ograniczane są koszty produkcji, jak wskazują przedstawiciele producenta (w porównaniu do I serii wstępnej) koszt jednostkowy ograniczono o 66%.

Pomimo sukcesu Lockheed Martin nie ustaje w rozwoju EOTS. Gruntownie zmodernizowana wersja (Advanced EOTS) ma zostać wdrożona do eksploatacji w samolotach Block 4. Wśród zmian wymienia się zastosowanie nowych matryc wysokiej rozdzielczości, które pozwolą na zwiększenie zasięgu obserwacji oraz rozpoznania celów. Jednymi z pierwszych eksportowych użytkowników będą Siły Powietrzne, które zamówiły 32 egzemplarze F-35A Lightning II.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc