Zaloguj

Lockheed Martin przed drugą szansą zdobycia Bułgarii

27 września prasa bułgarska poinformowała, że największym beneficjentem ponownego wyboru wielozadaniowego samolotu bojowego dla bułgarskiego lotnictwa może być koncern Lockheed Martin, który dzięki temu może zaproponować ciekawszą ofertę.

Przypomnijmy, Amerykanie w poprzednim postępowaniu zakończonym wstępnym wyborem Saab JAS-39C/D Gripen, proponowali używane F-16A/B Fighting Falcon, które miały przejść proces modernizacji w Portugalii. Powyższa oferta nie spełniała jednak wymagań pod względem formalno-prawnym i została odrzucona.

Obecnie producent, biorąc pod uwagę deklaracje polityczne władz w Sofii, we współpracy z rządem amerykańskim rozpoczął działania lobbingowe ukierunkowane na sprzedaż Bułgarii fabrycznie nowych samolotów F-16V Fighting Falcon. Ma to związek z możliwością późniejszych dostaw, obecnie eksploatowane Su-25 oraz MiG-29 mają pozostać w służbie do około 2028 roku, a także deklaracjami o chęci zakupu wyłącznie fabrycznie nowych samolotów.

Lockheed Martin rozpoczął obecnie proces przenoszenia linii montażowej F-16 z Fort Worth do Greenville, gdzie montaż nowych maszyn ma rozpocząć się w 2019 roku. Wszystko zależy jednak od zebrania zamówień na samoloty. Obecnie pierwszym kandydatem do zakupu nowych F-16V jest Bahrajn, który uzyskał akceptację amerykańskich władz federalnych do pozyskania 19 egzemplarzy.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc