Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Lockheed Martin dostarczył 300. egzemplarz F-35

11 czerwca Lockheed Martin poinformował o dostarczeniu Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych 300. seryjnego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego F-35 Lightning II. Powyższe wydarzenie było okazją do małego podsumowania dotychczasowej historii programu.

Jubileuszowa maszyna trafiła do US Air Force i pierwszą bazą operacyjną jest Hill w stanie Utah, gdzie prowadzony jest proces przezbrajania pierwszych eskadr liniowych. Dotychczas Lockheed Martin dostarczył dla amerykańskich sił zbrojnych oraz sojuszników 197 F-35A, 75 F-35B oraz 28 F-35C, które łącznie wylatały ponad 140 tys. godzin. Część z nich powstała na eksportowych liniach montażowych mieszczących się w Japonii oraz Włoszech. Jednocześnie przeszkolono na nowy typ ponad 620 pilotów oraz 5600 członków naziemnego personelu technicznego.

Obecnie producent stara się zakończyć negocjacje z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych związane z podpisaniem pierwszej wieloletniej umowy na produkcję F-35 Lightning II, a także koncentruje się na kolejnych działaniach marketingowych. W najbliższych tygodniach spodziewane jest podjęcie decyzji o wyborze następcy dla F-16AM/BM Fighting Falcon w Belgii, gdzie F-35 walczy z Eurofighter Typhoon. Dodatkowo, tylko w Europie, F-35 oferowany jest Niemcom, a wkrótce także Finlandii oraz Szwajcarii.

(ŁP) Foto: USAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc