Zaloguj

Lockheed Martin dostarczy kolejne wyrzutnie M142 HIMARS

Fot. USMC

1 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie realizacji produkcji i dostaw artyleryjskich wyrzutni rakietowych M142 HIMARS dla armii amerykańskiej oraz klientów eksportowych.

Umowa ma maksymalną wartość 431 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca 2025 roku. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków – 209,3 mln USD – pochodzącą z budżetu US Army. Kolejne zlecenia mają być uruchamiane wraz ze spływającymi zamówieniami. W ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się zawarcia międzyrządowych umów na sprzedaż wyrzutni M142 HIMARS do takich państw jak Litwa czy Estonia. Dodatkowo oczekiwana jest także zgoda na sprzedaż kolejnych egzemplarzy do Polski (polski rząd skierował wniosek w maju bieżącego roku).

Obecnie M142 HIMARS to jeden z symboli wojny na Ukrainie – dotychczas rząd Stanów Zjednoczonych przekazał lub zadeklarował przekazanie 38 wyrzutni tego typu. Część z nich jest już intensywnie wykorzystywana operacyjnie przez siły ukraińskie w atakach na kluczowe cele rosyjskie.

Dotychczas korporacja Lockheed Martin dostarczyła ponad 500 seryjnych wyrzutni M142 HIMARS. Poza amerykańskimi siłami zbrojnymi trafiły już do Rumunii, Singapuru, Ukrainy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Jordanii. Dodatkowo Polska oczekuje na dostawę (w przyszłym roku) 20 egzemplarzy. Zainteresowanie wyrażają także Tajwan oraz Australia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Lockheed Martin dostarczy kolejne wyrzutnie M142 HIMARS”

  1. HIMMARS sprawdził się na Ukrainie to i kolejka chętnych. Moze i na nasze Pioruny więcej będzie chetnych

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc