Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Lockheed Martin dostarczy kolejne UH-60M Black Hawk

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił cztery wielozadaniowe śmigłowce UH-60M Black Hawk. Nie jest wykluczone, że trafią do któregoś z państw europejskich. Fot. Ministerstwo Obrony Słowacji

26 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie zamówienia kolejnej partii wielozadaniowych śmigłowców transportowych UH-60M Black Hawk.


Lutowa umowa ma wartość 53,8 mln USD i zakłada dostawę czterech wiropłatów. Prace zrealizuje, do końca czerwca 2022 roku, należąca do Lockheed Martin firma Sikorsky Aircraft Corp.. W momencie podpisania kontraktu uruchomiono pełne finansowanie. Najprawdopodobniej maszyny trafią do jednostek armii Stanów Zjednoczonych, jednak nie można wykluczyć, iż ostatecznie zostaną wyeksportowane do któregoś z państw korzystających z programu pomocy wojskowej FMF (być może Chorwacja). Tego typu spekulacja to wynik zastosowania w zakupie środków budżetowych pochodzących z środków specjalnego przeznaczenia.
W ostatnich latach można zauważyć rosnącą popularność śmigłowców UH-60/S-70 Black Hawk wśród państw europejskich. Zostały zakupione i wdrożone do eksploatacji przez Austrię, Szwecję, Słowację i Polskę. Dodatkowo w ubiegłym roku umowę na cztery egzemplarze zawarła Litwa (dostawy od 2024 roku) oraz Albania (maj 2020). Powyższą listę uzupełnia także Chorwacja i Łotwa - w przypadku pierwszego z nich, w 2019 roku, podpisano umowę dotyczącą przekazania (w ramach programu FMF) dwóch UH-60M Black Hawk oraz opcji na dwa kolejne (zakup poprzez procedurę FMS). Łotwa otrzymała zgodę na zakup czterech UH-60M w 2018 roku.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc